Társas vállalkozáson belül biztosítási jogviszony módosítása
Amennyiben jelenleg tagi jogviszonyban állsz és áttérsz munkaviszonyra, akkor kizárólag a munkaviszonyban lévő jövedelemből fogják megállapítani a táppénz, csed, gyed összegét.
Sok kritikus pont, hibázási lehetőség van. A megfelelő adminisztrációnak, igénybejelentők elkészítésének iszonyatosan nagy jelentősége van.
A rosszul kitöltött igénybejelentő, nem megfelelően csatolt dokumentumok esetén nagyon nagy annak a lehetősége, hogy rosszul lesz megállapítva a táppénz, csed, gyed összege.
Rendkívül nagy odafigyelést, alaposságot igénylő lehetőség !!!
Az elszámolt jövedelem meghatározása a kívánt csed alapnak megfelelően
Tételezzük fel, hogy szeretnéd, hogy a csed alap elérje a csed igényléskor hatályos minimálbér kétszeresét, ami 2023-ban várhatóan 464 000 Ft.
Ebben az esetben 464 000 Ft-nak megfelelő jövedelmet kell elszámolnod a táppénz, illetve csed igénylésig (számítási időszakon belül).
Ha a számítási időszakon belül több 31 naptári napos hónap lesz, akkor célszerű a bruttó bért magasabbra meghatározni, hogy a csed, gyed alapja ne menjen a kívánt összeg alá. A számítási időszakban a 31 naptári napos hónapok csökkentik a csed, gyed alapját.
Ha a maximum gyed alapot szeretnéd, akkor a gyed folyósítás alatt várható minimálbér kétszeresét kell jövedelemként elszámolni.
A maximum gyed alap a gyed folyósítás alatt várható minimálbér kétszerese lehet. A gyed-et általános esetben két éves korig folyósítják, ikrek esetén három éves korig. Amennyiben a maximum gyed-et szeretnéd, akkor a bruttó bért úgy kell meghatározni, hogy elérje a gyed folyósítás alatt várható minimálbér kétszeresének össszegét. A fenti táblázatban az elmúlt 13 év minimálbér, illetve minimálbér kétszeresének változását láthatod.
Amennyiben minimálbér kétszeresét meghaladó jövedelmet (pl. 650 000 Ft) szeretnéd csed alapnak, akkor arra figyelj, hogy az új biztosítási jogviszony (munkaviszony) kezdő napjától a csed igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napjáig legyen minimum 120 naptári napi jövedelem a magas bér alapján. Amennyiben a várható csed igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napja előtt táppénz indul, akkor a munkaviszony indulásának kezdő napjától a táppénz indulást megelőző napig kell meglenni a 120 naptári napi, magas jövedelemnek ahhoz, hogy a csed alapja a tényleges, minimálbér kétszeresét meghaladó jövedelem lehessen.
Mi történik akkor, ha marad a jelenlegi tagi jogviszony. A tapasztalat alapján a vállalkozók a minimálbérnek megfelelő jövedelmet számolják el. A garantált minimálbér 2022-ben 260 000 Ft volt, 2023-ban várhatóan 232 000 Ft lesz.
Ha a tagi jogviszonyban több, mint 180 naptári napi jövedelem van a csed irányadó időszakán belül, akkor a csed irányadó időszakán belül az utolsó 180 naptári napi jövedelmet kell optimalizálni.
Ha például 2023. januárban tudod meg, hogy jön a baba, akkor ahhoz, hogy a csed alapja elérje a hatályos minimálbér kétszeresét minimum 180 naptári napig kell elszámolni a minimálbér kétszeresét elérő jövedelmet úgy, hogy a csed igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napjáig legyen 180 naptári nap minimálbér kétszeresét elérő jövedelem.
A 31 naptári napos hónapok átlagromboló hatással bírnak, így ahhoz, hogy a csed alapja elérje a hatályos minimálbér kétszeresét a havi bruttó bér szükséglet kicsit magasabb, mint a hatályos minimálbér kétszeresének összege.
Amennyiben 180 naptári napnál kevesebb ideig lesz magasabb jövedelem elszámolva, akkor emelkedik a havi bruttó bér összege, ami ahhoz szükséges, hogy a csed alapja elérje a hatályos minimálbér kétszeresét.
Miért?
Mert ebben az esetben a csed számítási időszakára esik a korábbi minimálbéres jövedelem. Minél több hónap minimálbéres jövedelem esik a csed számítási időszakára annál magasabb az a havi bruttó bér szükséglet, amivel ki lehet hozni a hatályos minimálbér kétszeresének megfelelő csed alapot. Pl. ha táppénz indul 2023. március 31-től, akkor a csed alapja 2023. március 30-tól az utolsó 180 naptári napi jövedelem lesz.
Ha januártól márciusig a hatályos minimálbér kétszerese lesz a havi elszámolt jövedelem, akkor a csed alapja 360 609 Ft lesz a megcélzott 464 000 Ft helyett.
Tagi jogviszonyról munkaviszonyra váltás esetén az a jövedelem lesz a csed alapja ( csed irányadó időszakon belül 120 naptári napi jövedelem alatt a minimálbér kétszerese), ami a munkaviszonyban jövedelemként elszámolásra kerül.
Várható költség
A költség attól függően alakul, hogy mennyi lesz a munkaviszonyban a bruttó bér/elszámolt jövedelem, és hány hónapig történik a munkavégzés.
Munkaviszonyban: bruttó bér * 46,5 % * annyi hónappal ahány hónapig fennáll a munkavégzési kötelezettség
Igénybejelentés
Igénybejelentésnél nagyon fontos, hogy a biztosítási jogviszony kezdő napjának az új biztosítási jogviszony kezdő napja legyen megadva.
Pl. ha korábban tagi jogviszonyban álltál, és munkaviszonyra váltasz, akkor a táppénz, csed, gyed igénybejelentésben a jogviszony a munkaviszony lesz, és a jogviszony kezdete a munkaviszony kezdete lesz, függetlenül attól, hogy korábban a tagi jogviszonyod mikor indult. Amikor a tagi jogviszony megszűnik, akkor a tb kiskönyvbe be kell írni a tagi jogviszony megszüntetésének napját, és az új munkaviszony indulásának napját. Kiemelkedően fontos, hogy a tb kiskönyv pdf másolatát csatolni kell a munkaviszonyban beadott táppénz, csed, gyed igénybejelentőhöz (foglalkoztatói igazoláshoz). A tb kiskönyv fogja igazolni, hogy a szülést megelőző két éven belül a megszűnt biztosítási jogviszonyban (a példa szerinti tagi jogviszonyban) hány naptári nap biztosításban töltött időd volt. Mivel a foglalkoztató/munkáltató ugyanaz a vállalkozás érdemes a tb kiskönyvbe a jogviszony típusát is beírni. Pl. Foglalkoztató neve (társas vállalkozás megnevezése) – tagi jogviszony (jogviszony típusa) tagi jogviszony kezdő napja – és tagi jogviszony záró napja, majd újra munkáltató (ugyanaz a társas vállalkozás neve) – munkaviszony (jogviszony típusa) – és munkaviszony kezdő napja – záró nap nincs.
Többes jogviszony
Amennyiben ügyvezető is, és személyesen közreműködő is vagy, akkor könnyen előfordulhat, hogy jelenleg többes biztosítási jogviszonyban állsz egy társas vállalkozáson belül. Ebben az esetben táppénz, csed, gyed jogosultságot, összegét is a többes biztosítási jogviszonyra vonatkozó szabályok alapján kell megállapítani !!!
Milyen többes jogviszony lehet?
Pl. Ügyvezetés tagi jogviszonyban, személyes közreműködés munkaviszonyban, vagy fordítva.
Pl. Személyes közreműködés megbízási jogviszonyban, ügyvezetés tagi jogviszonyban.
Pl. Személyes közreműködés tagi jogviszonyban, ügyvezetés megbízási jogviszonyban (Ebben a felállásban a megbízási jogviszony megbízási jogviszonynak minősül, azaz akkor jön létre a megbízási jogviszonyban a biztosítási jogviszony, ha a kifizetett díjazás adóelőleg alapja eléri a sima minimálbér 30 %-át havi szinten.)
Többes biztosítási jogviszony esetén minden egyes biztosítási jogviszonyban külön – külön kell elbírálni a táppénz, csed, gyed jogosultságát, összegét.