Mezőgazdasági őstermelői jogviszonyban számítási időszakon belül irányított jövedelem elszámolás

 

A számítások alapja az, amikor megtudod, hogy babát vársz, így ismert lesz a szülés/csed igénylés várható időpontja.

 

Példa: A mezőgazdasági őstermelői jogviszonyod 2019. február 1-től áll fenn. A társadalombiztosítási járulék alapod a minimálbér 92 %-a.  2021. novemberben megtudod, hogy jön a baba.  A szülés várható időpontja 2022. július 11., a csed-et június 13-tól szeretnéd igényelni.  Döntened kell arról, hogy meddig szeretnél dolgozni, azaz szeretnél-e táppénzre menni. Amennyiben nem szeretnél táppénzre menni, akkor a várható csed induláshoz képest meg kell határozni a csed, illetve gyed irányadó – és számítási időszakát. Ha táppénzre mész, akkor azt kell megnézni, hogy a táppénz a csed irányadó időszakán belül, vagy kívül indul.

 

Első lépés a csed irányadó időszakának meghatározása.

 

  • Amennyiben a mezőgazdasági őstermelői jogviszonyod fennállt csed igénylést megelőző év január 1-je előtt, akkor az irányadó időszak kezdő napja csed igénylést megelőző év január 1-je lesz.
  • Amennyiben a mezőgazdasági őstermelői jogviszonyod a csed igénylést megelőző év január 1-je után indult, akkor az irányadó időszak kezdő napja a mezőgazdasági őstermelői jogviszony indulásának napja lesz.

 

 

Mivel a példabeli mezőgazdasági őstermelői jogviszony fennállt a csed igénylést megelőző év január 1-jén, ezért a csed irányadó időszak kezdő napja a csed igénylést megelőző év január 1-je lesz, azaz 2021. január 1. Neked a csed irányadó időszak kezdő napját az alapján kell meghatároznod, hogy mikor indult a mezőgazdasági őstermelői jogviszonyod.

 

A csed irányadó időszak záró napjának meghatározásához a csed igénylés várható időpontjából kell kiindulnod. A csed igénylés lehet a szülés várható időpontja, de lehet a szülés várható időpontját megelőző 28 naptári napon belül bármelyik nap. A példa alapján júniusban indul a csed.

 

 

Mivel a csed várhatóan 2022. júniusban fog indulni, így a csed irányadó időszak záró napja 2022. március 31.

 

A példa alapján május 2-től táppénz indul. Megnézed, hogy május 2-a  a csed igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napja előtt, vagy után van.

Amennyiben a táppénz indulás kezdő napja a csed igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napja után lesz, akkor a csed számítási időszakát a csed igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele, a bérezett napok függvényében kell meghatározni.

 

Amennyiben a táppénz indulás kezdő napja a csed igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napja előtt  lesz, akkor a számítási időszakot a táppénz indulást megelőző naptól visszafele, a bérezett napok számának függvényében kell meghatározni.

 

A példa alapján a táppénz a csed igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napja után  indul, így a számítási időszakot a csed indulást megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele kell meghatározni.

 

Meghatároztad, hogy a csed számítási időszaka a csed indulást megelőző harmadik hónap utolsó napjától indul. Ezt követően  meg kell határozni a pontos számítási időszakot, hogy lássad, hogy a számítási időszakban mennyi a már bevallott elszámolt társadalombiztosítási járulék alap, és mennyi a még hátralévő, befolyásolható társadalombiztosítási járulék alap elszámolás.

 

Mivel a példa alapján az irányadó időszakon belül ( 2021. január 1-től 2022. március 31 -ig)  több, mint 180 naptári nap társadalombiztosítási járulék alap található a csed irányadó időszakán belül, ezért a csed számítási időszaka az utolsó 180 naptári napi társadalombiztosítási járulék alap lesz.

 

Honnan indul a számítási időszak?

 

A csed igénylést (június) megelőző harmadik hónap utolsó napjától, ami 2022. március 31.

 

A következő lépésben meghatározod 2022. március 31-től az utolsó 180 naptári napi jövedelmet.

 

 

A példa alapján a csed számítási időszaka 2021. október 3-tól 2022. március 31 -ig tart.

 

Mivel novemberben tudod meg, hogy babát vársz, és októberig nyúlik vissza a számítási időszak, így általános esetben már van minimum egy havi társadalombiztosítási járulék alap a csed számítási időszakában, amit ellensúlyozni kell a számítási időszak hátralévő időszakában (novembertől – márciusig).  Viszont mezőgazdasági őstermelőként ebben a példában szerencsés vagy, mert negyedévente kell beadni a bevallást, és az október, november, december havi időszakról a bevallást csak január 12 -ig kell beküldeni. Ezért lehetőséged van arra, hogy már az októberi hónapban is az általad megcélzott jövedelem legyen elszámolva társadalombiztosítási járulék alapként. Ezért a következő lépés az, hogy meg kell határozni, hogy milyen jövedelemmel kell rendelkezned az utolsó 180 naptári napban ahhoz, hogy a kívánt jövedelem legyen a csed, gyed alapja.

 

Legyen a megcélzott csed alap 450 000 Ft:

 

A csed számítási időszakában (ami a példa alapján 180 naptári nap)  szükséges összjövedelem összege:

 

450 000 Ft/30*180= 2 700 000 Ft,

 

A képletből:  450 000 Ft a megcélzott csed alap. “30”: állandó, ezzel határozzuk meg az egy napi jövedelem szükségletet. 180: változó, ez a számítási időszak naptári napjainak száma. 2 700 000 Ft: a számítási időszakban lévő összjövedelem szüksélget.

 

Ahhoz, hogy megkapjuk az egy havi társadalombiztosítási járulék alapot a kapott összeget el kell osztani annyi hónappal ahány hónap van a számítási időszakban, ami a példa alapján hat hónap.

Egy havi társadalombiztosítási járulék alap összege:

 

2 700 000 Ft/6 = 450 000 Ft

 

 

Ezt követően meg kell határozni a negyedéves társadalombiztosítási járulék alapot, hisz ez lesz a bevallásban megadva.

 

450 000 Ft * 3 =  1 350 000 Ft

 

Amennyiben 1 350 000 Ft lesz a negyedéves  választott társadalombiztosítási járulék alap, akkor a csed összege 450 000 Ft lesz.

 

A választott társadalombiztosítási járulék alapot a 2258-as bevallásban kell jelölni. A 2258-as bevallást minden esetben be kell adni negyedévente, amíg mezőgazdasági őstermelőként biztosított vagy. Nincs jelentősége annak, hogy volt-e járulék alapod. Ha nem volt járulék alapod, akkor nullásan kell beadni.

 

A főoldalon jelölni kell, hogy negyedéves bevallás van, illetve ki kell választani, hogy mezőgazdasági őstermelőként melyik csoportba tartozol. A  “Biztosított mezőgazdasági őstermelőként ” lehetőséget akkor kell választani, ha kezdő mezőgazdasági őstermelő vagy, vagy az előző évi bevételed meghaladta az éves minimálbér ötszörösét. Amennyiben nem kezdő mezőgazdasági őstermelő vagy, és az előző évi bevételed (támogatások nélküli) nem éri el az éves minimálbér ötszörösét, akkor ez a lehetőséget kell megadni a rublikában. Az éves minimálbér ötszörösét tényleges összegként adják meg, ami 2021-ben ( 167 400*12*5= 10 044 000 Ft.

 

 

 

A választott magasabb járulék alapot a “Ny” oldalon kell megadni. A választott járulék alapján a járulékokat addig kell megfizetni, amíg nincs járulék mentesítő tényező.  Ez azt jelenti, hogy onnantól kezdve, hogy táppénz, csed, gyed, gyes folyósítás van, és nincs tényleges munkavégzés, akkor nem kell a választott járulék alapján megfizetni a járulékokat, de minden hónapban be kell adni a nullás bevallást.

 

 

 

 

A gyed irányadó és számítási időszakát is meg kell határozni.  Ezért első körben meg kell határozni, hogy mikor fog a gyed folyósítás kezdő napja várhatóan indulni (elég azt meghatározni, hogy milyen hónapban).

A csed-et 168 naptári napig folyósítják, ami kb. 5,5 hónap. A gyed várható indulását úgy tudod meghatározni, hogy a várható csed indulás időpontjához hozzáadsz 168 naptári napot, vagy 5,5 hónapot. Így megkapod, hogy a gyed várhatóan mikor fog indulni.

A gyed indulás kezdő napja lehet később is, mint a csed folyósítás utolsó napját követő nap. Ez azt jelenti, hogy a gyed-et nem kötelező a csed folyósítás lejártát követő naptól igényleni. Erre akkor lehet szükség, ha a gyed összegének optimalizálásához későbbi gyed indulásra van szükség. Miért? Mert a gyed irányadó és számítás időszakát a gyed igénylés kezdő napja fogja meghatározni.

 

A példa alapján (júniusi csed igénylés) a gyed a szülés évében fog indulni, ezért a gyed irányadó időszakának kezdő napja meg fog egyezni a csed irányadó időszakának kezdő napjával, azaz 2021. január 1-je lesz.

 

Mivel a gyed a csed igénylést követő kb. 5,5 hónap múlva fog indulni, ezért a gyed irányadó időszak záró napja a gyed igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napja lesz. Igen ám, de ebben az időpontban már csed folyósítás van. Egyik pénzbeli ellátás nem alapja egy másik pénzbeli ellátásnak, ezért amikor a gyed számítási időszakát meghatározzák megkeresik az utolsó bérrel ellátott időtartamot, ami a példa alapján a csed igénylést megelőző nap (nincs táppénz a csed igénylés előtt).

A  példa alapján a csed-et június 13-tól igényelted. Ezért a gyed számítási időszaka 2022. június 12-től az utolsó 180 naptári napi jövedelem lesz, mivel a gyed irányadó időszakán belül több, mint 180 naptári napi jövedelem található.

A gyed számítási időszakában kizárólag az új, magas választott társadalombiztosítási járulék alap található, ezért a gyed alapja a tényleges jövedelem, maximum a gyed folyósítás alatt hatályos minimálbér kétszerese lesz.

 

Mi történik akkor, ha a számítási időszakban még lesz a korábbi, alacsony társadalombiztosítási járulék alapból?

 

Példa: A mezőgazdasági őstermelői jogviszonyod 2019. február 1-től áll fenn. A társadalombiztosítási járulék alapod a minimálbér 92 %-a.  2021. novemberben megtudod, hogy jön a baba, de csak  2022. januárban válik a számodra ismertté, hogy magasabb járulék alap vállalással tudod emelni a csed, gyed alapját, és a könyvelő már beküldte a 2021. évre vonatkozó utolsó negyedéves bevallást.  A szülés várható időpontja 2022. július 11. Döntened kell arról, hogy meddig szeretnél dolgozni, azaz szeretnél-e táppénzre menni. Amennyiben nem szeretnél táppénzre menni, akkor a várható csed induláshoz képest meg kell határozni a csed, illetve gyed irányadó – és számítási időszakát.

A lépések ugyanazok addig, amíg meghatározod, hogy mennyi összjövedelemre van szükség az utolsó 180 naptári napban ahhoz, hogy a csed, gyed alapja a számodra megcélzott összeg legyen.

Kiszámoltuk, hogy ahhoz, hogy a csed alapja 450 000 Ft legyen, akkor az utolsó 180 naptári nap jövedelem szükséglete 2 700 000 Ft, és a csed irányadó időszaka lezárul 2022. március 31 – én.

 

 

Ahhoz, hogy megkapjuk, hogy milyen társadalombiztosítási járulék  alapot kell ahhoz választani, hogy a kívánt csed alapot érjük el, le kell vonni a számítási időszakra eső, már számfejtett társadalombiztosítási járulék alapot, abból az összjövedelemből, aminek meg kell lenni az utolsó 180 naptári napban ahhoz, hogy a csed alapja a megcélzott  összeg legyen.

 

 

Van három hónap, amiben már megtörtént a bevallás beküldése, így nem módosítható. Ezért a számítási időszak még hátralévő időszakában lehet optimalizálni a csed alapot. A  csed számítási időszakára eső, már bevallott társadalombiztosítási járulék alap összesített összege 452 088 Ft.

Ezt az összeget kell levonni a megcélzott csed alap összesített összegéből:

 

   2 700 000 Ft – 452 088 Ft = 2 247 912 Ft

 

Ezzel megkapjuk azt az összjövedelmet, amit el kell számolni a számítási időszak még hátra lévő részében. Mivel a példa alapján még három hónap van vissza a számítási időszakból, ezért 3-al kell elosztani a kapott összeget.

 

2 247 912 Ft/3=749 304 Ft

 

Ezzel megkapod az egy havi társadalombiztosítási járulék alapot, ami 749 304 Ft. A bevallás negyedévente kell beküldeni, így a választott társadalombiztosítási járulék alap:

 

 

3 hó * 749 304 ft = 2 247 912 Ft

 

Értelmezzük, hogy mit is jelent az előbbi bekezdés:

 

Mit jelent az, hogy a számítási időszakra eső, már bevallott társadalombiztosítási járulék alap összesített összege? 

 

Korábban meghatároztuk, hogy a számítási időszak október 3-tól március 31 -ig tart. Ebben az időszakban, a számítási időszakon belül októberben, novemberben, decemberben megtörtént a bevallás beküldése, tehát az októberi, novemberi, és decemberi társadalombiztosítási járulék alap összesen lesz a számítási időszakban már bevallott társadalombiztosítási járulék alap összesített összege. Még leírni és bonyolult…

 

Mit jelent az, hogy összjövedelem?

 

Az összjövedelem a megcélzott csed alapnak megfelelő, a teljes számítási időszakban található társadalombiztosítási járulék alap összessége.  Azaz azt jelenti, hogy október 3-tól március 31 -ig az összesített társadalombiztosítási járulék alap összegének mennyinek kell lenni ahhoz, hogy a megcélzott jövedelem  legyen a  csed  alapja.

 

 

 

 

Mi történik akkor, ha van táppénz a csed irányadó időszakán belül

 

 

Példa: A mezőgazdasági őstermelői jogviszonyod 2019. február 1-től áll fenn. A társadalombiztosítási járulék alapod a minimálbér 92 %-a.  2021. novemberben megtudod, hogy jön a baba. A szülés várható időpontja 2022. július 11., a csed a szülés napjával indul.  Táppénz indul február 21-től.

 

Amennyiben lesz táppénz, akkor a táppénz indulást megelőző utolsó 180 naptári napi jövedelmet kell optimalizálni, amennyiben a mezőgazdasági őstermelői jogviszonyodban több, mint 180 naptári napi jövedelem lesz a csed irányadó időszakán belül.

Amennyiben a táppénz a csed igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napja előtt indul, akkor a csed összegét kizárólag a táppénz indulástól visszafele található jövedelemből lehet megállapítani.  A számítási időszakban  kell a jövedelmet úgy elszámolni, hogy elérje kívánt csed alapot.

Amennyiben a táppénz a csed igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napja után indul, akkor a csed alapját a csed igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele kell optimalizálni attól függően, hogy hány naptári napi jövedelem lesz a csed irányadó időszakán belül.

A példa alapján a táppénz február 21 -től indul. Mivel a február 21-i táppénz indulás korábbi dátum, mint a várható csed igénylés időpontját megelőző harmadik hónap utolsó napja (júliusi csed igénylés esetén: április 30), ezért a csed számítási időszakát a táppénz indulást megelőző naptól visszafele kell meghatározni attól függően, hogy hány bérezett naptári napot találnak. A példa alapján több, mint 180 naptári napi  társadalombiztosítási járulék alap van a táppénz indulást megelőző naptól visszafele, ezért a csed alapját a táppénz indulást megelőző naptól visszafele található 180 naptári napi társadalombiztosítási járulék alapból kell megállapítani.

 

 

Már első ránézésre lehet látni, hogy ahhoz, hogy a csed alap kedvező legyen  139 naptári nap alacsony jövedelmet kellene ellensúlyozni, méghozzá  41 naptári nap alatt. Ez rendkívül magas társadalombiztosítási járulék alapot jelentene, és aránytalan költségekkel járna.

 

Eddig nem írtam a gyed alap optimalizálásáról.  Ennek az az oka, hogy ha a csed alap már kedvező lesz, és választottad a magasabb társadalombiztosítási járulék alapot, akkor a gyed alap is kedvező lesz, ha a gyed a szülés évében indul.

 

Amennyiben a gyed a szülés évét követő évben fog indulni, akkor figyelni kell arra, hogy a gyed számítási időszakában a megcélzott gyed alapnak megfelelő társadalombiztosítási járulék alap legyen.  Különösen figyelni kell arra, hogy a gyed irányadó időszakán belül legyen legalább 30 naptári nap társadalombiztosítási járulék alap.

 

Amennyiben a gyed irányadó időszakán belül nem lesz legalább 30 naptári napi jövedelem, akkor a gyed alapja a szerződés szerinti bér lesz, ami a sima minimálbér 92 %-a.

 

Példa: a gyed a szülés évét követő évben indul, és a szülés évében csak 28 naptári napi jövedelem van januárban, mivel január 29-től táppénz indult.

 

 

Ha megnézed 28 naptári napra 503 571 Ft lenne a gyed alapja, ami bőven meghaladná a gyed maximum összegét. De mivel a gyed irányadó időszakában nincs legalább 30 naptári napi jövedelem, így a gyed alap a szerződés szerinti bér lesz, ami a hatályos jogszabályok alapján a 2023. évi sima minimálbér 92 %-a lenne.

 

És most térjünk vissza a korábbi példára, amikor február 21-től indult a táppénz.

 

A gyed legkorábban a csed folyósítás lejártát követő naptól indulhat, de annak nincs akadálya, hogy a csed folyósítás lejártát követően egy későbbi időpontban induljon a gyed folyósítás.

 

A példában a szülés várható időpontja július 11-e volt. A szülés várható időpontja alapján a gyed még a szülés évében indulna, hisz ha a csed július 17-e előtt indul, akkor a csed még a szülés évében jár le, így a gyed a szülés évében igényelhető.

 

Ahogy a korábbi bekezdésben írtam, annak nincs akadálya, hogy ha lejár a csed pl. december 23-án, akkor a gyed a következő év január 1-től legyen igényelve. A csed lejárta és a gyed igénylés között lehet fizetni a választott társadalombiztosítási járulék alap arányos részét.

 

Tehát ott tartottam, hogy február 21-től indult a táppénz, és a csed alapjának optimalizálása már nagyon drága lenne.

 

De mi van a gyed-del?

Amennyiben a gyed a szülés évét követő évben indul. akkor január 1-től február 20 -ig még választhatod (áprilisban az első negyedév bevallásakor) magasabb járulék alapot, ami legyen negyedévre  1 350 000 Ft. Mivel február 21-től már táppénz indult, ezért az arányos társadalombiztosítási járulék alapján kellene a járulékokat megfizetni, ami:

 

1 350 000 Ft /  90  (90:  a január 1-től március 31 -ig, azaz az első negyedévre eső naptári napok száma)  =  15 000 Ft (ami az egy napi járulék alap.

 

Ebből január 1-től február 20 -ig a járulék alap: 15 000 Ft*  51 = 765 000 Ft, azaz 765 000 Ft alapján kellene megfizetni a szociális hozzájárulási adót, és a társadalombiztosítási járulék alapot.

 

765 000 Ft *  31,5 % =  240 975 Ft lenne annak a költsége, hogy a gyed alap  184 000 Ft helyett  450 000 ft legyen, maximum a gyed folyósítás alatt hatályos minimálbér kétszerese.

 

 

Fentiek azt jelentik, hogy minden esetben meg kell nézni, hogy van-e arra lehetőség, hogy a gyed alapja magasabb legyen. Lehet, hogy a csed alapja lényegesen kisebb lesz ebben az esetben, de a csed-et csak 5,5 hónapig, a gyed-et pedig másfél évig fogod kapni. Arra viszont figyelni kell, hogy ha lesz tesó, aki négy éves korig megszületik, akkor a korábbi csed alap jön be csed, gyed alapnak, így könnyen lehet, hogy ha nem figyelsz, akkor a tesó csed, gyed alapja a korábbi, alacsony összegű csed alap lesz, függetlenül attól, hogy a korábbi gyed alap milyen magas volt. Ha a csed alap alacsony, akkor tesó esetén végig kell gondolni, hogy milyen lehetőségeid lesznek arra, hogy a tesó csed, gyed alapja kedvező legyen.