Csed jogosultság meghatározása

Csed jogosultsági feltételek

 

 

A csed  jogosultság alapvető feltételei a biztosítási jogviszony fennállásához kötődik. A kicsi születését megelőző két éven belül rendelkezned kell legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idővel, és a csed igénylés napján is fenn kell állnia a biztosítási jogviszonynak. Ha  nem lesz meg a szülést megelőző két éven belül a szükséges 365 naptári nap biztosításban töltött idő, illetve  nem leszel biztosított a csed igénylés napján, akkor  nem leszel csed-re jogosult. Kivéve a kivétel szabályok szerint járó passzív csed folyósítás !

 

 

 

 

 

A biztosítás alapján járó csed-et csak abban az esetben állapítják meg, ha rendelkezel a jogosultsági feltételekkel. Ahogy a korábbi bekezdésben is írtam a csed jogosultságnak két feltétele van. Az egyik az, hogy a pocaklakó születését megelőző két éven belül rendelkezni kell legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idővel, a másik pedig az, hogy a szülés, illetve csed igénylés igénylés napján is biztosítottnak kell lenni. A 365 naptári nap biztosítási idővel nem egy jogviszonyban kell rendelkezned. Az a lényeg, hogy a szülés időpontját megelőző két éven belül meg legyen a 365 naptári nap biztosításban töltött idő. Minden egyes megszűnt biztosítási jogviszonyt figyelembe vesznek, amit a szülést megelőző két éven belül találnak. Sőt csed, gyed jogosultság szempontjából annak sincs jelentősége, hogy a biztosításod folyamatos-e.

 

A biztosítási idő akkor folyamatos, ha nincs benne több, mint 30 naptári nap szünet.

 

Ha a jogosultsági feltétel nincs rendben, akkor csak a bruttó 28 500 Ft-os alanyi jogon járó gyes-re leszel jogosult. Ezért az első lépés mindig a jogosultsági feltételek meghatározása.

 

Milyen biztosítási jogviszonyokat fogadnak el?

 

A baba születését megelőző két éven belüli biztosítási idő vizsgálatánál  figyelembe veszik:

  • a munkaviszonyt
  • katás egyéni vállalkozói jogviszonyt
  • egyéni vállalkozási jogviszonyt
  • társas vállalkozás személyesen közreműködő tagjának tagi jogviszonyát
  • mezőgazdasági őstermelőként biztosításban töltött időt
  • megbízási jogviszonyt, ha a kifizetett munkadíj adóelőleg alapja eléri havi szinten a minimálbér 30 %-át, illetve annak naptári napra harmincad részét
  • álláskeresési támogatás folyósítási idejét
  • Eu vagy EGT tagállamban szerzett biztosítási időt

 

Bár nem minősül biztosításnak, de figyelembe vesznek a nappali tagozatos hallgatói jogviszonyból a szülést megelőző két éven belüli időtartamon belül 180 naptári napot abban az esetben, ha a munkavégzésre irányuló biztosítási jogviszonyok alapján nem lenne meg a szükséges 365 naptári nap biztosítási idő a szülést megelőző két éven belül.

 

A baba születése napján fennálló biztosítás vizsgálatánál figyelembe veszik az előző bekezdésben felsorolt biztosítási jogviszonyokat, kivéve az Eu vagy EGT tagállamban fennálló biztosítási időt. Ez azt jelenti, hogy mindenképpen magyar biztosítással kell rendelkezni a baba születésének napján ahhoz, hogy a szülést megelőző két éven belül  Eu, illetve EGT tagállamban dolgozott kismama jogosult legyen csed-re.

 

A nappali tagozatos hallgatói jogviszony nem minősül biztosítási jogviszonynak, így a szülés napján fennálló biztosítási jogviszonyként nem veszik figyelembe. Az egy kedvezmény szabály, hogy az előzetes biztosítási idő vizsgálatánál figyelembe vesznek 180 naptári napot a nappali tagozatos hallgatói jogviszonyból. Ez azt jelenti, hogy a nappali tagozatos hallgatói jogviszony nem minősül biztosításban töltött időnek a szülés napján fennálló biztosítási idő vizsgálatánál.

 

Mind a két feltételnek teljesülnie kell ahhoz, hogy csecsemőgondozási díjra jogosult legyél. Ha a két feltétel közül bármelyik hiányzik a jogosultságot már nem lehet megállapítani.

 

A csed jogosultság meghatározásához a szülés várható időpontját megelőző két éves időtartamot kell meghatároznod.

 

Megmutatom egy példán keresztül.

 

Tételezzük fel, hogy a szülés várható időpontja  2022. július 7-e.  A jelenlegi biztosítási jogviszonyod (munkaviszony/tagi jogviszony/megbízási jogviszony) indulása előtt 2019. február 1-től 2020. november 30 -ig munkaviszonyban álltál.  

 

Ebben az esetben a csed jogosultsági feltételeket 2020. július 7-től[1] 2022. július 6 -ig[2] lévő időtartamban vizsgálják.

 

Mivel nem lehet tudni, hogy pontosan mikor születik a baba, ezért a szülés várható időpontjából kell kiindulni. Határozd meg azt az időtartamot, ami az általad meghatározott szülés várható időpontját megelőző két éves időtartam.

 

….. év ….. hónap ….. naptól

…… év ….. hónap …. napig

 

 

Ha ez meg van, akkor meg van az az időtartam, amely időtartamon belül rendelkezni kell a szükséges 365 naptári nap biztosítási idővel ahhoz, hogy csed-re jogosult legyél.

 

Az előbb meghatároztad a szülés várható időpontját megelőző két éves időtartamot. A következő lépés az, hogy megnézd, hogy ebben az időszakban mennyi biztosítási idővel rendelkezel. A példa alapján a munkaviszonyod megszűnt 2020. november 30 – án, akkor a példában szereplő dátum szerint 2020. július 7-től[3] 2020. november 30 -ig[4] van 147 naptári nap biztosítási időd.

 

Ahhoz, hogy csed-re jogosult legyél, a szülést megelőző napig még szükség van: 365-147 = 218 naptári nap biztosításban töltött időre.

 

Tehát a példa alapján ahhoz, hogy a szükséges 365 naptári nap biztosítási idő meglegyen 2022. július 6 -ig (ténylegesen a szülést megelőző napig, de mivel nem lehet tudni, hogy mikor születik a kicsi, ezért a szülés várható időpontját megelőző naphoz képest kell megcsinálni a számításokat) még legalább 218 naptári nap biztosítási idővel kell rendelkezni.

 

A példa szerinti jelenlegi munkaviszonyod/tagi jogviszonyod/megbízási jogviszonyod  2021. február 1-től indult. A szülés várható időpontját megelőző napig még szükség van 218 naptári nap biztosítási időre ahhoz, hogy a csed, gyed jogosultság rendben legyen. A példabeli jelenlegi biztosítási jogviszony indulása[5] alapján bőven meg lesz  a csed jogosultsághoz szükséges 365 naptári nap biztosításban töltött idő.

 

Most határozd meg, hogy az általad kiszámított szülés várható időpontját megelőző két éven belül mennyi biztosításban töltött idővel rendelkezel.  Ha a jogosultsági feltétel rendben van, akkor jöhet a csed összegének optimalizálása.

 

[1] A szülés várható időpontját megelőző két év

[2] A szülés várható időpontját megelőző nap

[3] A szülés várható időpontját megelőző visszamenőleges két éven belüli jogosultsági idő kezdő napjától

[4] a munkaviszony megszűnésének napjáig

[5] 2021. február 1.