Táppénz összegének megállapítása megbízási jogviszonyban

 

Megbízási jogviszony esetén a számítási időszakban talált tényleges jövedelem (megbízási díj adóelőleg alapja) lesz a táppénz alapja, figyelembe véve a folyósítási korlát.

 

  • Ha a tényleges jövedelem 450 000 Ft lesz, akkor a táppénz alapja 450 000 Ft lesz.
  • Ha  a tényleges jövedelem 80 000 Ft lesz, akkor a táppénz alapja 260 000 (társadalombiztosítási járulék alap ) Ft lesz.
  • Ha a tényleges jövedelem 880 000 Ft lesz, akkor a táppénz alapja a tényleges jövedelem lesz, figyelembe véve a táppénz folyósítási korlátot.

 

A bruttó táppénz attól függően alakul, hogy a táppénz indulás előtt lesz-e legalább két éves folyamatos biztosításban töltött idő, vagy sem.

 

Amennyiben a táppénz indulás előtt lesz legalább két éves folyamatos biztosításban töltött idő, akkor a táppénz mértéke 60 % lesz.

 

  • Bruttó táppénz = 450 000 Ft * 60 %
  • Bruttó táppénz = 80 000 Ft*60 %
  • Bruttó táppénz = 880 000 Ft * 60 %, de a bruttó táppénz nem lehet magasabb, mint a táppénz igényléskor hatályos minimálbér kétszerese

 

Amennyiben a táppénz indulás előtt nem lesz legalább két éves folyamatos biztosításban töltött idő, akkor a táppénz mértéke 50 % lesz.

 

  • Bruttó táppénz = 450 000 Ft * 60 %
  • Bruttó táppénz = 80 000 Ft*60 %
  • Bruttó táppénz = 880 000 Ft * 60 %, de a bruttó táppénz nem lehet magasabb, mint a táppénz igényléskor hatályos minimálbér kétszerese

 

 

Amennyiben a táppénz indulás előtt nem lesz legalább 180 naptári nap folyamatos biztosításban töltött idő, akkor a táppénz alapja maximum a táppénz igényléskor hatályos  sima minimálbér lehet, mértéke 50 %.

 

 

A táppénz számítási időszak meghatározásának  végén található kalkulátorba be tudod írni a bruttó megbízási díjad összegét, és meg tudod nézni, hogy mennyi lesz a várható táppénz alap, bruttó táppénz, nettó táppénz összege. Sőt lehet látni az egy napi nettó táppénz összegét. Az egy napi nettó táppénz összegének azért van jelentősége, mert ellenőrizni tudod, hogy a folyósított táppénz a számítási időszakban realizált  bruttó bérednek megfelelően történt -e.

 

Meg tudod nézni, hogy ha különböző időpontban indul a táppénz, akkor milyen jövedelmek fognak belesni a táppénz számítási időszakába, és az milyen nettó táppénzt fog eredményezni.

 

A táppénz kalkulátor használata:

 

A bérezett napokat az irányadó időszakon belül keresik. Az irányadó időszak kezdő napja a megbízási jogviszonyod kezdő napjának, illetve a folyamatos biztosításban töltött idődnek a függvényében alakul.

 

  • Amennyiben a jelenleg fennálló  megbízási jogviszonyod  a táppénz indulást megelőző év január 1-jén fennállt, akkor a táppénz irányadó időszak kezdő napja a táppénz igénylést megelőző év január 1-je lesz. A táppénz irányadó időszak vége pedig a táppénz igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napja lesz.
  • Amennyiben a jelenleg fennálló megbízási jogviszonyod a táppénz indulást megelőző év január 1-je után indult, akkor a táppénz irányadó időszak kezdő napja a megbízási jogviszonyod indulásának kezdő napja lesz. A táppénz irányadó időszak vége pedig a táppénz igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napja lesz.
  • Amennyiben a megbízási jogviszonyban több mint 30 naptári napig a kifizetett díjazás adóelőleg alapja nem érte el a minimálbér 30 %-át, tört hónap esetén annak arányos részét, akkor a táppénz irányadó időszak kezdő napja a  folyamatos biztosítás kezdő napja lesz. A táppénz irányadó időszak utolsó napja pedig a táppénz igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napja lesz.

 

 

A táppénz számítási időszaka a bérezett napok függvényében kizárólag 180 naptári nap/120 naptári nap/30-119 naptári nap lehet. A táppénz igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napjától indul visszafele a bérezett napok keresése. Kötelező megállapítási sorrend van.

 

Kötelező sorrend van.

 

  • Ha  több, mint 180 naptári napi jövedelem van az adott jogviszonyodban (megbízási jogviszony), akkor a táppénz irányadó időszakán belül az utolsó 180 naptári napi jövedelem lesz a táppénz alapja.
  • Ha 120-179 naptári napi jövedelem van az adott jogviszonyodban, akkor a táppénz irányadó időszakán belül az utolsó 120 naptári napi jövedelem lesz a táppénz alapja.
  • Ha 30-119 naptári napi jövedelem van az adott jogviszonyodban, akkor a táppénz irányadó időszakán belül az utolsó 30-119 naptári napi jövedelem lesz a táppénz alapja.

 

 

A táppénz indulást megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele határozd meg, hogy hány naptári napi jövedelemmel rendelkezel. A bérezett napok száma fogja meghatározni a számítási időszakot. A számítási időszak lehet 180 naptári nap/120 naptári nap/30-119 naptári nap. Az irányadó időszakon belül a táppénz, az esetleges csed, gyed, gyes folyósítás időszakát át kell ugrani a bérezett napok keresésénél.

 

Mivel a táppénz összegét a számítási időszakban található jövedelemből fogják megállapítani, ezért rendkívül fontos, hogy a számítási időszak jól legyen meghatározva.

 

Táppénz kalkulátor zárt tagság 2022