Katás adózó egyéni vállalkozás mellett részmunkaidős munkaviszony létesítése

Nem is gondolnád, hogy milyen sokan választják azt a lehetőséget, hogy a katás egyéni vállalkozás mellett  munkaviszonyt létesítenek.

 

Egy dolgot felejtenek el, hogy megnézzék mind a két jogviszony (katás egyéni vállalkozás és az új  munkaviszony) vonatkozásában a csed, gyed jogosultsági feltételeket.

 

Amennyiben a katás egyéni vállalkozással egyidejűleg fennálló  munkaviszony vonatkozásában nem teljesül az a feltétel, hogy a kicsi születését megelőző két éven belül legyen legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idő, akkor a  munkaviszonyból nem leszel csed-re, gyed-re jogosult.  Ha a csed, gyed igénylés napján fennálló biztosítási jogviszonyban önmagában nincs meg a szülést megelőző napig a szükséges 365 naptári nap biztosításban töltött idő, akkor a csed, gyed jogosultság kizárólag akkor lehet meg, ha a szülést megelőző két éven belül volt megszűnt biztosítási jogviszony, amit figyelembe tudnak venni a jogosultsági feltételek vizsgálatánál.

 

 

 

 

 

Amennyiben a katás egyéni vállalkozás mellett, vagy előtt volt megszűnt biztosítási jogviszony, ami még beleesik a szülés várható időpontját megelőző két éven belüli időszakba, akkor egy részmunkaidős munkaviszony létesítésével lehetőség van, hogy mind a katás egyéni vállalkozásból, mind a részmunkaidős munkaviszonyból jogosult legyél csed-re, gyed-re. Kizárólag részmunkaidős munkaviszonnyal, vagy megbízási jogviszonnyal működik !! Amennyiben a munkaviszonyban a munkaidő eléri a heti 36 órát, már megszűnik a katás egyéni vállalkozásban a biztosítási jogviszony, így elveszted a többes jogviszonyból járó csed, gyed lehetőségét. A megbízási jogviszonyt nem javaslom. Feltételes biztosítási jogviszony, sok a kritikus, bizonytalan pont.

 

 

Többes jogviszonyban jogosultsági feltételek

 

 

 

 

A katás egyéni vállalkozás mellett indított részmunkaidős munkaviszonyos lehetőségnél figyelni kell arra, hogy mind a katás egyéni vállalkozás, mind a munkaviszony tekintetében a jogosultsági feltételek rendben legyenek.

 

Ez azt jelenti, hogy mind a két jogviszony tekintetében a szülést megelőző két éven belül (két szürke vonal jelzi a két éves időtartamot) meg kell lenni a szükséges 365 naptári nap biztosításban töltött időnek ! A megszűnt biztosítási jogviszonyokat minden csed, gyed igénylés napján fennálló biztosítási jogviszonynál figyelembe veszik.

 

 

Munkaviszonyban csed, gyed alapját képező jövedelem 

 

 

Abban az esetben, ha a munkaviszonyban a bruttó béred meghaladja a minimálbér kétszeresét, akkor arra kell figyelni, hogy a munkaviszony indulásától a csed igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napjáig legyen legalább 120 naptári napi jövedelem, és 180 naptári nap folyamatos biztosításban töltött idő. A munkaviszonyban kizárólag akkor lesz a minimálbér kétszeresét meghaladó jövedelem a csed alapja, ha a munkaviszonyban a csed irányadó időszakán belül lesz minimum 120 naptári napi jövedelem és 180 naptári nap folyamatos biztosításban töltött idő. A 180 naptári nap folyamatos biztosításban töltött időnél figyelembe veszik a táppénz folyósítás idejét, illetve a megszűnt biztosítási jogviszonyokat is, ha a munkaviszony vonatkozásában is folyamatos maradt a biztosítási jogviszonyod.

 

A munkaviszony vonatkozásában akkor marad folyamatos a biztosítási jogviszonyod, ha a munkaviszony indulása előtt az utolsó megszűnt biztosítási jogviszony 30 naptári napon belül szűnt meg.

 

Ha a munkaviszonyban a bruttó béred nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a munkaviszonyban a tényleges bruttó bér lesz a csed alapja.

 

A gyed alapja a két jogviszonyból (katás egyéni vállalkozás és részmunkaidős munkaviszony) együtt maximum a gyed folyósítás alatt hatályos minimálbér kétszerese lehet.

 

Ne felejtsd el ! Kizárólag részmunkaidős munkaviszonyt lehet létesíteni, amelyben a munkaidő nem éri el a heti 36 órát ! Az, hogy részmunkaidős munkaviszonyban a bruttó bér eléri, vagy meghaladja a minimálbér kétszeresét, nem a ledolgozott munkaidő függvénye, hanem a tudásod, szakképzettséged értékének függvénye !!!

 

 

Táppénz igénylés a katás egyéni vállalkozásban és a munkaviszonyban

 

 

 

 

 

A szülész orvos javaslata alapján a körzeti orvos tud táppénzre venni. Amennyiben táppénzre mész figyelni kell a táppénz jogosultságra. A táppénz jogosultság annyi naptári nap, ahány naptári nap a folyamatos biztosításban töltött idő az adott jogviszonyban, de maximum egy év. Jogviszonyonként kell meghatározni a táppénz jogosultságot. Lehet, hogy a katás egyéni vállalkozásban egy év lesz a táppénz jogosultságod, de a munkaviszonyban csak három hónap. Ha tudod, hogy meddig szeretnél, tudsz dolgozni, érdemes a táppénz indulást úgy meghatározni, hogy mind a két jogviszonyban ugyanazon a napon induljon a táppénz, és a táppénz folyósítás kitartson a csed igénylésig.

 

 

Várható költség alakulása

 

 

A költség attól függően alakul, hogy mennyi lesz a munkaviszonyban a bruttó bér, és hány hónapig történik a munkavégzés.

 

Munkaviszonyban: bruttó bér * 46,5 % * annyi hónappal ahány hónapig fennáll a munkavégzési kötelezettség.

 

 

 

Csed indulás időpontja

 

 

A csed indulás időpontját befolyásolja, hogy a munkaviszonyban meddig tart ki a táppénz jogosultságod.  A csed indulás időpontja  befolyásolja a csed irányadó időszakát, így a csed számítási időszakát is. Amennyiben a munkaviszonyban a minimálbér kétszeresét meghaladó jövedelmet szeretnéd csed alapnak, akkor figyelni kell arra, hogy a csed irányadó időszakán belül legyen minimum 120 naptári nap jövedelem.