Biztosítási jogviszony – Csed jogosultság alakulása KATA-s egyéni vállalkozóként

Főfoglalkozású katás egyéni vállalkozóként biztosított vagy attól a naptól, hogy megképezték az adószámodat, egészen addig a napig, amíg nem szünteted meg, vagy szünetelteted a katás egyéni vállalkozást.

 

Mikor vagy főfoglalkozású:

  • Amennyiben kizárólag katás adózó  egyéni vállalkozó vagy
  • Amennyiben  katás egyéni vállalkozás mellett részmunkaidős munkaviszonyban állsz
  • Amennyiben a katás egyéni vállalkozással egyidejűleg fennálló 36/40 órás munkaviszonyban fizetésnélküli szabadságon vagy
  • Amennyiben a katás egyéni vállalkozás mellett megbízási jogviszonyban állsz

 

Főfoglalkozású katás egyéni vállalkozóként   50 000 Ft katát fizetsz.

 

 

Kizárólag főfoglalkozású katás egyéni vállalkozó vagy

 

Amennyiben a szülést megelőző két éven belül kizárólag katás egyéni vállalkozó voltál, és a csed, gyed igénylés napján is katás adózó egyéni vállalkozóként igényled a csed-et, akkor a csed jogosultságod fennáll a katás egyéni vállalkozásban. A csed alapja a kata alap lesz, ami lehet 108 000 Ft, és lehet 179 000 Ft is abban az esetben, ha szeptember 1-je előtt 75 000 Ft katát fizettél. Amennyiben a csed számítási időszakában benne lesz a sima kata alap, és az emelt kata alap, akkor az átlagból fogják megállapítani a csed összegét.

 

A csed igénylés napján főfoglalkozású katás egyéni vállalkozó vagy, de a szülést megelőző két éven belül volt megszűnt biztosítási jogviszonyod

 

 

Amennyiben a szülést megelőző két éven belül volt megszűnt biztosítási jogviszony, akkor lehetőséged lehet arra, hogy többes jogviszonyból legyél jogosult táppénzre, csed-re, gyed-re. Kiemelkedően fontos, hogy a katás egyéni vállalkozás mellett kizárólag olyan jogviszony létesíthető, amely alapján a katás egyéni vállalkozás továbbra is főfoglalkozású egyéni vállalkozásnak minősül.

 

A katás egyéni vállalkozásod szünetelt a szülés időpontját megelőző két éven belül

 

 

Amennyiben a katás egyéni vállalkozásod szünetelt a szülés időpontját megelőző két éven belül, akkor figyelni kell arra, hogy a csed jogosultság rendben legyen. A szünetelés időszaka nem számít biztosítási jogviszonynak. Ahhoz, hogy csed-re jogosult legyél a szülés megelőző két éven belül rendelkezned kell legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idővel. Amennyiben a szünetelés időszaka a csed igénylést megelőző év január 1-je után történt, akkor a csed irányadó időszakának kezdő napja a szünetelés megszűnését követő első nap lesz.

 

Többes jogviszonyból járó csed jogosultság

 

 

Amennyiben a szülést megelőző két éven belül több biztosítási jogviszonnyal rendelkezel, akkor minden egyes jogviszonyból jogosult lehetsz  táppénzre, csed-re, gyed-re. A többes jogviszonyból járó táppénz, csed, gyed jogosultság abban az esetben marad fenn, ha a katás egyéni vállalkozás mellett olyan biztosítási jogviszony áll fenn, ami nincs hatással a katás egyéni vállalkozás biztosítási jogviszonyának fennállására.

 

Munkaviszonyban fizetésnélküli szabadság fennállás alatt katás egyéni vállalkozóként biztosítási jogviszony fennállása

 

A NAV állásfoglalása alapján amennyiben a 36/40 órás munkaviszonyban fizetésnélküli szabadságon vagy, akkor katás egyéni vállalkozóként főfoglalkozású egyéni vállalkozónak minősülsz, azaz biztosított vagy.

 

A csed jogosultság attól függően alakul, hogy a szülést megelőző két éven belül a katás, majd szja vagy átalányadózó egyéni vállalkozás vonatkozásában lesz -e legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idő.