Csed jogosultság meghatározása megbízási jogviszonyban

A csed  jogosultság alapvető feltételei a biztosítási jogviszony fennállásához kötődik. A kicsi születését megelőző két éven belül rendelkezned kell legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idővel, és a csed igénylés napján is fenn kell állnia a biztosítási jogviszonynak.

 

Ha a jogosultsági feltétel nincs rendben, akkor csak a bruttó 28 500 Ft-os alanyi jogon járó gyes-re leszel jogosult. Ezért az első lépés mindig a jogosultsági feltételek meghatározása.

 

A csed jogosultság meghatározásához a szülés várható időpontját megelőző két éves időtartamot kell meghatároznod.

 

  • A példabeli megbízási jogviszonyban önmagában fennáll a szülést megelőző két éven belül a szükséges 365 naptári nap biztosításban töltött idő, illetve a megbízási jogviszony fennáll a szülés/csed igénylés napján. Rendben van  a csed, gyed jogosultsági feltétel. A csed, gyed jogosultságnak két feltétele van. Az egyik az, hogy a pocaklakó születését megelőző két éven belül (két szürke vonallal jelölve a két éven belüli időszak) rendelkezni kell legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idővel, a másik pedig az, hogy a szülés, illetve csed igénylés/gyed igénylés napján is biztosítottnak kell lenni.

 

 

 

 

Előfordulhat, hogy a szülés várható idejét megelőző két éven belül több biztosítási jogviszonnyal rendelkeztél, azaz a jelenlegi megbízási jogviszonyod nem áll fenn legalább két éve. Nem egy jogviszonyból kell meglenni a szükséges 365 naptári nap biztosításban töltött időnek. Minden egyes megszűnt biztosítási jogviszonyt figyelembe vesznek, ami a szülés időpontját megelőző két éven belül (két szürke vonallal van jelölve a szülés várható időpontját megelőző két év) található.

 

 

 

A baba születését megelőző két éven belüli biztosítási idő vizsgálatánál  figyelembe veszik:

  • a munkaviszonyt
  • katás egyéni vállalkozói jogviszonyt
  • egyéni vállalkozói jogviszonyt
  • társas vállalkozás személyesen közreműködő tagjának tagi jogviszonyát
  • mezőgazdasági őstermelőként biztosításban töltött időt
  • megbízási jogviszonyt, ha a kifizetett munkadíj adóelőleg alapja eléri havi szinten a minimálbér 30 %-át, illetve annak naptári napra harmincad részét
  • álláskeresési támogatás folyósítási idejét
  • Eu vagy EGT tagállamban szerzett biztosítási időt

 

Bár nem minősül biztosításnak, de figyelembe vesznek a nappali tagozatos hallgatói jogviszonyból a szülést megelőző két éven belüli időtartamon belül 180 naptári napot abban az esetben, ha a munkavégzésre irányuló biztosítási jogviszonyok alapján nem lenne meg a szükséges 365 naptári nap biztosítási idő a szülést megelőző két éven belül.

 

  • Amennyiben a megbízási jogviszonyban nem minden hónapban éri el a  kifizetett jövedelem a biztosítási küszöböt, és emiatt több mint 30 naptári nap szünet van a biztosítási időben, akkor megszakad a folyamatos biztosítás. Ha nem havonta történik a megbízási díj kifizetése, akkor utólag kell elbírálni a biztosítási jogviszonyt visszamenőleg.  Ha nincs minden hónapban biztosítás a megbízási jogviszonyban, akkor az táppénz jogosultság problémákat okozhat, illetve a csed, gyed jogosultságot is veszélyezteti. Azokban a hónapokban, ahol a kifizetett megbízási díj adóelőleg alapja nem éri el a miniálbér 30 %-át, vagy naptári napra 30-cad részét nincs biztosítási jogviszony az adott hónapban, függetlenül attól, hogy a megbízási jogviszony folyamatosan fennáll.

 

 

Amennyiben van megszűnt biztosítási jogviszony  a megbízási jogviszonnyal egyidejűleg, akkor a folyamatos biztosítás fenntartható a megbízási jogviszonyban, mivel a megszűnt biztosítási jogviszonyokat betolják azokra az időszakokra, ahol nem jön létre a biztosítási jogviszony.

 

Bár azt a lehetőséget választottad, hogy megbízási jogviszonyban állsz, a tapasztalatom azt, hogy nagyon sok esetben többes jogviszony áll fenn.

 

  • Többes jogviszony esetén jogviszonyonként kell rendelkezni a jogosultsági feltételekkel. Azaz minden egyes jogviszony esetén a szülést megelőző két éven belül (két szürke vonallal jelölve) rendelkezni kell legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idővel, illetve a csed igénylés/szülés napján aktuális biztosításban töltött idővel.

 

 

 

 

 

A táppénz, csed, gyed összegét minden esetben abból a biztosítási jogviszonyból fogják megállapítani, amely biztosítási jogviszony a táppénz, csed, gyed igénylés napján fennáll. Ez azt jelenti, hogy a megszűnt munkaviszonyban, vagy más biztosítási jogviszonyban lévő jövedelmet nem veszik figyelembe, amikor a táppénz, csed, gyed összegét megállapítják.

 

Vannak speciális szabályok a csed, gyed jogosultsága, összege szempontjából. Ha megszünteted a megbízási jogviszonyodat, és 30 naptári napon belül ugyanazzal a megbízóval új megbízási jogviszonyt létesítesz, akkor a megszűnt megbízási jogviszonyt, és az új megbízási jogviszonyt egy jogviszonynak tekintik. Ennek az a következménye, hogy amikor a táppénz, csed, gyed összegét megállapítják figyelembe veszik a megszűnt jogviszonyban realizált jövedelmet is, ha az, az adott ellátás (táppénz, csed, gyed)  számítási időszakára esik.

 

 

 

Külön szabályozzák azt a tb jogi helyzetet,  amikor passzív jogon vagy jogosult csed-re, illetve gyed-re.

 

Ha a megbízási jogviszonyod a szülés előtt 42 naptári napon belül szűnik meg, akkor még lehetőséged van passzív jogon csed-et igényelni, annak ellenére, hogy a csed igénylés napján már nem áll fenn a megbízási jogviszonyod. Ebben az esetben a megszűnt megbízási jogviszonyból gyed-re már nem lennél jogosult.

 

A piros vonallal jelölt ábrában viszont megszűnik a megbízási jogviszony a szülés időpontja előtt. Ha nem lesz lehetőséged a szülés várható időpontja  alapján visszamenőleg még a megbízási jogviszony fennállása alatt csed-et igényelni, akkor csed-re még passzív jogon jogosult leszel, de gyed-re már nem.