Rendkívül gyakori az a választás, hogy apa igényli a GYED-et, de anya marad otthon a kicsivel. Erre azért van lehetőség, mert a GYED folyósítás első napjától kezdődően korlátlanul lehet a GYED folyósítás mellett dolgozni.
Mit kell tudni a GYED jogosultságról?
Gyed jogosultsági feltételek
A gyed jogosultság alapvető feltételei a biztosítási jogviszony fennállásához kötődik. Apa esetén is a kicsi születését megelőző két éven belül kell rendelkezni legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idővel, és a gyed igénylés napján is fenn kell állnia a biztosítási jogviszonynak. Ha a kicsi születését megelőző két éven belül nem lesz meg a szükséges 365 naptári nap biztosításban töltött idő, illetve nem áll fenn a biztosítási jogviszony a gyed igénylés napján, akkor nem fogják megállapítani a GYED jogosultságot. l
Az apa a GYED-et legkorábban a CSED folyósítás lejártát követő naptól tudja igényelni, de arra is lehetősége van, hogy egy későbbi időponttól induljon a GYED igénylés.
Példa: A CSED folyósítás lejár 2023. december 11 -én. A GYED igénylésre lehetőség van 2023. december 12-től, illetve bármilyen későbbi időponttól.
Abban az esetben, ha az anya nem volt jogosult CSED-re, akkor a GYED igénylés legkorábbi időpontja a kicsi születését követő 169. naptári nap.
Van jelentősége annak, hogy mikor indul a GYED folyósítás?
Igen van ! A GYED igénylés kezdő napja irányadó, és így számítási időszakot befolyásol.
Hogyan állapítják meg apa esetén a GYED összegét?
Amikor a GYED igénylés történik, akkor visszaszámolnak három hónapot és a harmadik hónap utolsó napjától visszafele kezdik meghatározni a bérezett naptári napok számát.
Például a GYED igénylés legyen 2024. június 19.
2024-ben történő GYED igénylés esetén a GYED irányadó időszak kezdő napja lehet:
- 2023. január 1-je, ha az a jogviszony, amiből a GYED igénylés történik már fennállt 2023. január 1-jén.
- Az adott jogviszony indulásának kezdő napja (ez lehet munkaviszony, vállalkozói jogviszony), amennyiben az a jogviszony amiből a GYED igénylés történik 2023. január 1-jét követően indult.
A fentiek azt jelentik, hogy meghatározzák a GYED irányadó időszak kezdő napját és záró napját, és ezt követően megnézik, hogy az irányadó időszakon belül hány naptári nap jövedelmet találnak.
Tételezzük fel, hogy áprilisban alacsony volt a bruttó bér, mert volt betegszabadság, és a havi bruttó bér a szerződés szerinti bér volt pótlékok nélkül. Ha a GYED igénylés júniusban lesz, akkor nem veszik figyelembe az áprilisi alacsony bért, mert kívül esik a GYED irányadó időszakán.
Júniusi GYED igénylés esetén a GYED alap 563 333 Ft, amiből a folyósított GYED a GYED folyósítás alatt hatályos minimálbér kétszerese.
A GYED alap 507 778 Ft, amiből a folyósított GYED 507 778 Ft, maximum a GYED folyósítás alatt hatályos minimálbér kétszerese.
Az alábbi táblázatban az elmúlt 13 évben hatályos minimálbér kétszerese összegét láthatod. Az elmúlt két évben a minimálbér kétszerese több, mint 120 000 Ft-ot emelkedett. Nem biztos, hogy ez a tendencia megmarad, de ha igen, akkor nagyon nem mindegy, hogy a GYED alapod követi-e a minimálbér kétszeresének emelkedését vagy sem. Minden évben a folyósított GYED-et hozzáigazítják a hatályos minimálbér kétszerese összegéhez.