CSED-GYED jogosultsági feltételek

 

Csed, gyed jogosultsági feltételek

 

A csed, gyed jogosultság alapvető feltételei a biztosítási jogviszony fennállásához kötődik. Amennyiben jelenleg egyidejűleg egyéni vállalkozásban és tagi jogviszonyban állsz, akkor jogviszonyonként külön-külön kell meghatározni a csed, gyed jogosultsági feltételeket. Ez azt jelenti, hogy mind az egyéni vállalkozásban, mind a tagi jogviszonyban rendelkezned kell a csed, gyed jogosultsági feltételekkel. Ha bármelyik jogviszonyban nem lesz meg a szülést megelőző két éven belül a szükséges 365 naptári nap biztosításban töltött idő, illetve bármelyik jogviszony nem fog fennállni a csed, gyed igénylés napján, akkor abból a jogviszonyból nem leszel csed-re, gyed-re jogosult. Kivéve a kivétel szabályok szerint járó passzív csed, gyed folyósítás !

 

A csed, gyed jogosultságnak két feltétele van. Az egyik az, hogy a pocaklakó születését megelőző két éven belül rendelkezni kell legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idővel, a másik pedig az, hogy a szülés, illetve csed igénylés/gyed igénylés napján is biztosítottnak kell lenni.

 

A 365 naptári nap biztosítási idővel nem egy jogviszonyban kell rendelkezned. Az a lényeg, hogy a szülés időpontját megelőző két éven belül meg legyen a 365 naptári nap biztosításban töltött idő.

 

Minden egyes megszűnt biztosítási jogviszonyt figyelembe vesznek, amit a szülést megelőző két éven belül találnak.

 

Jelenleg átalányadózó egyéni vállalkozó vagy, és egyidejűleg tagi jogviszonyban állsz, így a CSED, GYED jogosultság azon feltétele rendben van, illetve rendben lesz, hogy a CSED, GYED igénylés napján is bztosítottnak kell lenni.

 

Amennyiben  a jelenleg fennálló jogviszonyok (egyéni vállalkozás és tagi jogviszony) több, mint egy éve fennállnak, vagy a szülés időpontját megelőző napig már több, mint egy éve fenn fognak állni, akkor a jelenleg fennálló jogviszonyokban rendelkezni fogsz azzal a feltétellel is, hogy a szülés időpontját megelőző két éven belül legyen legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idő.

 

  • Többes jogviszony esetén jogviszonyonként kell rendelkezni a jogosultsági feltételekkel. Azaz mind az egyéni vállalkozás, mind a tagi jogviszony esetén a szülést megelőző két éven belül (két szürke vonallal jelölve) rendelkezni kell legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idővel, illetve a csed/gyed igénylés napján aktuális biztosításban töltött idővel.

 

 

 

  • A szülés időpontját megelőző két éven belül nem egy jogviszonyból kell meglenni a szükséges 365 naptári nap biztosításban töltött időnek.  Abban az esetben, ha a jelenleg fennálló egyéni vállalkozásban, vagy tagi jogviszonyban a szülést megelőző napig nem lesz legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idő, akkor megnézik, hogy a szülést megelőző két éven belül van-e megszűnt biztosítási jogviszony. Ha a szülés időpontját megelőző két éven belül találnak megszűnt biztosítási jogviszonyt, akkor azt figyelembe fogják venni, amikor a CSED, GYED jogosultságot meghatározzák.

 

Milyen biztosítási jogviszonyokat fogadnak el a szülés időpontját megelőző két éven belül:

 

  • munkaviszonyt
  • katás egyéni vállalkozói jogviszonyt
  • egyéni vállalkozói jogviszonyt
  • társas vállalkozás személyesen közreműködő tagjának tagi jogviszonyát
  • mezőgazdasági őstermelőként biztosításban töltött időt
  • megbízási jogviszonyt, ha a kifizetett munkadíj adóelőleg alapja eléri havi szinten a minimálbér 30 %-át, illetve annak naptári napra harmincad részét
  • álláskeresési támogatás folyósítási idejét
  • Eu vagy EGT tagállamban szerzett biztosítási időt

 

 

 

Bár nem minősül biztosításnak, de figyelembe vesznek a nappali tagozatos hallgatói jogviszonyból a szülést megelőző két éven belüli időtartamon belül 180 naptári napot abban az esetben, ha a munkavégzésre irányuló biztosítási jogviszonyok alapján nem lenne meg a szükséges 365 naptári nap biztosítási idő a szülést megelőző két éven belül.

 

 

  • Az egyéni vállalkozásban több mint 30 naptári szüneteltetés esetén megszűnik a folyamatos biztosítás idő. Az egyéni vállalkozásban a szüneteltetés utolsó napját követő nappal indul újra a folyamatos biztosításban töltött idő. A szüneteltetés előtti jövedelmet nem veszik figyelembe, ha megszakadt a folyamatos biztosításban töltött idő. A két szürke vonal jelöli a szülés időpontját megelőző két évet. Amennyiben az egyéni vállalkozás szüneteltetésre kerül, akkor a tagi jogviszonyban főfoglalkozású társas vállalkozónak minősülsz, és minimum a kötelező járulék alapján meg kell fizetni havi szinten a járulékokat. 365 naptári nap biztosításban töltött idő? Figyelni kell arra, hogy a szülés (várható) időpontját megelőző két éven belül a szünetelés időszakát nem lehet figyelembe venni. Azaz a szünetelés időszaka nélkül kell meglenni a 365 naptári nap biztosítási időnek.

 

 

 

 

Érdekes tb jog helyzet alakulhat ki, amikor a szünetelés alatt van új biztosítási jogviszony.

 

 

 

 

Figyelembe veszik a fennálló jogviszonynál a megszűnt biztosítási jogviszonyt – betolják -. Így a fennálló jogviszonyban folyamatos marad a biztosítási jogviszony. A csed, gyed összegét a szünetelés előtti jövedelemből is megállapítják, ha a számítási időszakra esik

 

 

 

 

 

Az egyéni vállalkozásban nem veszik figyelembe a csed igénylés után megszűnt munkaviszonyt, mivel a szülés után szűnt meg. A fennálló egyéni vállalkozásban megszakad a folyamatos biztosításban töltött idő. Az egyéni vállalkozásban csak akkor lesz meg a csed jogosultság, ha a szünetelés nélkül is meglesz a kicsi születését megelőző két éven belül a szükséges 365 naptári nap biztosításban töltött idő. A gyed jogosultság már izgalmasabb kérdés, és tb joghézag, azaz jogértelmezés, hogy a gyed jogosultságnál hogy értelmezik a megszűnt biztosítási jogviszony figyelembevételének szabályát. A csed összegét kizárólag a szünetelés után realizált jövedelemből fogják megállapítani. A megszűnt munkaviszony II-ben a csed, gyed jogosultság az esetleges korábbi megszűnt biztosítási jogviszonyok függvényében alakul. A tagi jogviszonyban külön fogják megnézni a csed, gyed jogosultsági feltételeket.