Érvényesül-e a CSED/GYED kedvezmény szabály azon egészségügyi dolgozók esetében, akik korábban közalkalmazotti jogviszonyban áltak, és az új szabályozás következtében egészségügyi szolgálati jogviszonyra módosult a jogviszonyuk

Kérdés, hogy a jelenleg GYED-en, GYES-en lévő kismamák, akik most várják az újabb babát hogy alakul a CSED, GYED összege tekintettel arra, hogy a korábbi közalkalmazotti jogviszonyuk megszűnt és egy új jogviszony az egészségügyi szolgálati jogviszony jött létre.

 

Lehetséges-e, hogy a most születendő babánál figyelembe vegyék a korábbi CSED alapot, ha az kedvezőbb, mint az általános szabály alapján megállapított CSED alap.

Amikor egy munkáltató (foglalkoztató) és egy munkavállaló (közalkalmazott) között van egy szerződés, akkor általánosan elvárt követelmény, hogy a munkáltató teljeskörűen tájékoztassa a foglalkoztatottat a változással kapcsolatos információkkal, a jogviszonyt érintő választási lehetőségekről, következményekről. 

 

Annak ellenére, hogy a biztosítási jogviszonnyal kapcsolatos változások jelentős hatással vannak a pénzbeli ellátások (táppénz, CSED, GYED) összegére a tájékoztatás nem terjed ki a társadalombiztosítással kapcsolatos információkra.  

 

Mit mond ki a kedvezmény szabály?

 

Abban az esetben, ha az újabb baba a korábban született baba négy éves koráig megszületik és ugyanabból a jogviszonyból történik a CSED igénylés, mint a korábban született gyermeknél, akkor a korábbi CSED alapot hasonlítják össze az általános szabály alapján megállapított CSED alappal.

 

 

 

 

Tételezzük fel, hogy a korábbi CSED alap 47 511 Ft/ nap volt.

 

Az általános szabály azt mondja ki, hogy ha a CSED irányadó időszakán belül nincs legalább 120 naptári napi jövedelem, akkor a CSED alapja maximum a CSED igényléskor hatályos minimálbér kétszerese lehet. Mennyi is az idei év minimálbér kétszeresének egy napi összege?

 

464 000 Ft/30 =15 466,67 Ft

 

Jelentős a különbség?

 

Bizony az !

 

Az 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról szóló rendelet  meghatározza, hogy  a fennálló biztosítási jogviszony kezdőnapjának a pénzbeli ellátásra való jogosultság kezdőnapján fennálló biztosítási jogviszony első napja minősül. Nem változik a fennálló biztosítási jogviszony kezdőnapja, ha az ellátásra jogosult a biztosítási jogviszony megszűnését követő harminc napon belül ugyanannál a foglalkoztatónál, ugyanolyan jogviszony alapján ismét biztosítottá válik.

 

A kérdés csupán az, hogy a korábbi közalkalmazotti jogviszony foglalkoztatója és az új egészségügyi szolgálati jogviszony foglalkoztatója ugyanannak minősül-e a jogszabály alapján?

 

Amennyiben az egészségügyi szolgálati jogviszony új biztosítási jogviszonynak felel meg, és nem alkalmazható az a szabály, hogy 30 naptári napon belül ugyanolyan jogviszony ugyanolyan foglalkoztatónál áll fenn, akkor sajnos a CSED alapját kizárólag csak az általános szabály alapján fogják megállapítani.

 

 

 

 

2023. május