Ahogy közeledik a gyed vagy gyes lejárta, egyre többször gondolsz arra, hogy nemsokára vége és újra indul a körforgás. Ez rendben is van. De felmerül: hogyan tovább ? Mire is vagy jogosult, amikor újra munkába állsz? Az elmúlt két évben, csak kapkodtuk a fejünket annyi változás volt az Mt eddigi, viszonylag állandó szabályaihoz képest. 2012. július 1-jén hatályba lépett a 2012. I-es törvény, amely jelentősen módosította a kismamákra vonatkozó szabályokat is.
Nézzük meg milyen változások történtek, amelyek érinthetnek téged.
Talán elgondolkodtál azon, hogy még gyermeked 3 éves kora előtt visszamész dolgozni, mert a gyes valljuk meg őszintén, nem sok mindenre elég. Úgy tudtad, hogy a felmondási védelem egészen 3 éves korig tart, függetlenül attól, hogy igényelsz-e fizetésnélküli szabadságot vagy sem. Sajnos ez már a múlté.
2012. július 1-jéig a munkáltató nem szüntethette meg rendes felmondással a munkavállaló munkaviszonyát a táppénz, a várandósság, a szülési szabadság, a gyermek ápolása, illetve gondozása céljából igénybe vett fizetésnélküli szabadság ideje alatt, illetve fizetésnélküli szabadság igénybevétele nélkül is, a gyermek 3 éves koráig. Felmondási védelem illette meg azt a nőt is, aki emberi reprodukciós kezelés alatt állt, a kezelés időtartama alatt.
2012. július 1-jétől a felmondási védelem a várandósság (de csak akkor, ha a munkáltatót tájékoztattad a várandósság tényéről ), a szülési szabadság, a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetésnélküli szabadság, valamint az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelések, de legfeljebb ennek kezdetétől számított 6 hónapig áll fenn. Ha megszakítod a fizetésnélküli szabadságot, a felmondási védelem már nem illet meg. Kivéve a köztisztviselőket, mert ott a jogalkotó meghagyta a felmondási védelmet 3 éves korig, fizetésnélküli szabadság igénybevétele nélkül is.
Ott tartottunk, hogy a felmondási védelem a babázás időszaka alatt csak addig illet meg, amíg otthon a gyermeked gondozod. Ez elsőnek nagyon ijesztőnek tűnhet és valószínűleg ezért, a jogalkotó felmondási korlátokat is meghatározott, amely alapján a munkáltató felmondási jogával csak meghatározott esetekben élhet. Miről is van szó? Rendes felmondással a munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát, a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból szüntetheti meg. Gondolhatjuk, hogy ez pofon egyszerű, nagyon könnyen lehet ilyen indokot találni. De ! Nem elég az, hogy a munkavállaló magatartása nem megfelelő, ennek a magatartásnak olyan jellegűnek kell lennie, ami rendkívüli felmondást alapozna meg. És ezt bizonyítani is kell ! A rossz hír az, hogy ha a munkáltató megszünteti a munkaviszonyt és később kiderül, hogy jogellenes volt, a munkaviszony ettől függetlenül a felmondás napjával megszűnik. Itt is vannak kivételek, de erről most nem írok. Ha a felmondás indoka a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével függ össze, a munkáltató csak abban az esetben közölheti a felmondást, ha a munkáltatónál, a munkavállaló munkaszerződés szerinti végzettségének, képzettségének, gyakorlatának megfelelő, betöltetlen munkakör nincs. Azaz a felmondás közlése előtt a munkáltatónak meg kell vizsgálnia, hogy a munkavállalót milyen munkakörben tudja elhelyezni. Ha van ilyen betöltetlen munkakör, a felmondás nem közölhető.
Ha már a fentiek ismeretében eldöntötted, hogy újra munkába állsz, ezt a munkáltatóval is közölni kell. Az Mt szabályai alapján a kismama dönti el, hogy a fizetésnélküli szabadságot meddig és milyen időtartamban veszi igénybe a gyermek 3 éves koráig. Ha a fizetésnélküli szabadságot megszünteted, a szándékodról szóló nyilatkozatot írásban kell a munkáltató részére elküldeni. A munkáltató foglalkoztatási kötelezettsége, a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a nyilatkozat közlésétől számított 30. napon áll fent.
Most már túl vagy a fizetésnélküli szabadság megszüntetésén. Következhet az, hogy mennyi szabadságra vagy jogosult és mennyi lesz a bruttó béred. De ez már egy következő cikk témája.
Kedves Mónika,
érdeklődni szeretnék, hogy ha a gyes megtartása mellett, részmunkaidőben megy vissza a kismama dolgozni, akkor is megszűnik a felmondási védelem?
A másik kérdésem arra vonatkozik, amiről egy következő cikkben ígért írni: köteles-e a munkáltató felfejleszteni a munkába visszatérő kismama bérét, vagy ugyanazzal (ill. a részmunkaidő szerinti arányosan kevesebbel) folytatja, amivel x évvel előtte elment fizetés nélküli szabadságra?
Végül, a részmunkaidőben való munkába állást a munkavállaló, vagy a munkáltató köteles jelenteni a gyest folyósító szervnek?
Köszönettel,
Gabriella
Kedves Gabriella !
Igen. A felmondási védelem addig tart, amíg fizetés nélküli szabadságon van gyed, gyes folyósítás miatt. Kivéve ha köztisztviselő, mert a köztisztviselők a gyermekük 3 éves koráig állnak felmondási védelem alatt, akkor is, ha a fizetés nélküli szabadságot megszüntetik. A munkáltató köteles az Ön bérét rendezni a fizetés nélküli szabadság megszüntetése után. Érdemes a részmunkaidős foglalkoztatást a szabadság kivétele után kérni, így a szabadság nem a részmunkaidős bér alapján lesz megállapítva.