Egyéni vállalkozóként biztosított vagy attól a naptól, hogy megképezték az adószámodat, egészen addig a napig, amíg nem szünteted meg az egyéni vállalkozást. Az egyéni vállalkozó biztosítása független attól, hogy az egyéni vállalkozásban történik-e tényleges munkavégzés, illetve mennyi a havi bevétel összege, illetve van-e egyáltalán bevétel.
Arra viszont figyelned kell, hogy ha szünetelteted az egyéni vállalkozást, akkor szünetel a biztosítási jogviszonyod is.
Amennyiben a szüneteltetés mögött gyed, gyes, gyet folyósítás történik, akkor kizárólag az orvosi ellátásra áll fenn a jogosultságod az ellátások folyósítása miatt, de nem vagy biztosított. Ez azért veszélyes, mert egy esetleges tesó esetén nagy eséllyel csak a bruttó 28 500 Ft-os alanyi jogon járó gyes-re lennél jogosult.
Ennek oka, hogy a csed, gyed jogosultságot mindig az adott szülést megelőző két éven belül vizsgálják.
Amennyiben a csed folyósítás alatt szünetelteted le az egyéni vállalkozást, akkor nem leszel a most született baba jogán jogosult gyed-re.
Főfoglalkozású Szja adózó egyéni vállalkozóként, az egyéni vállalkozás indulása napjától, a kötelező járulék alapján mindenképpen meg kell fizetned a járulékokat. A kötelező járulék fizetési kötelezettség független a bevétel összegétől.
Főfoglalkozású egyéni vállalkozóként nem kell megfizetni a kötelező járulék alapján a járulékokat abban az esetben, ha valamilyen ellátás folyósítása, igénybevétele miatt nem dolgozol az egyéni vállalkozásban.
Mikor számítasz főfoglalkozású egyéni vállalkozónak:
Teljes cikk (előfizetéssel érhető el):
A teljes cikket az alábbi oldalon olvashatja el.
Hozzáférés a teljes Tudástárhoz:
Ha még nincs hozzáférése, amellyel olvashatja a teljes cikket, akkor ide kattintva tud előfizetni.