Tanácsadási munkám során nagyon sokszor találkozom olyan esetekkel, amikor a kismamának a munkaviszonya, vagy bármilyen más jellegű biztosítása a szülés előtt vagy a terhességi gyermekágyi segély, illetve a gyermekgondozási díj folyósítása alatt szűnik meg. Ha a biztosítás a terhességi gyermekágyi segély igénylése előtti 42 napon túl szűnik meg a kismama akkor már szembesül azzal, hogy esetleg hiába volt előtte több éves biztosítása sem tgyás-ra, sem gyed-re nem lesz jogosult. Ha ekkor még időben lép akkor helyre lehet hozni a jogosultságát. De mi történik abban az esetben ha a biztosítás, ami a legtöbb esetben munkaviszony már a pénzbeli ellátások (tgyás, gyed) folyósítása alatt szűnik meg. Ez akkor még nem jelent problémát a kismamának, mivel ebben az esetben tgyás-ra és gyed-re is jogosult lesz, ráadásul abban az összegben amit egyébként is kapott volna ha a munkaviszonya nem szűnik meg. Így a kismamák boldogan élvezik a babájukkal töltött időt. A hideg zuhany általában akkor jön amikor a tesó már a pocakban van és elkezdenek érdeklődni, hogy mire is lesznek jogosultak. Ekkor derül ki, hogy a második vagy akár harmadik babánál már csak az alanyi jogon járó gyes-t fogják kapni. Ha a dátumok kedvezőek ekkor még mindig helyre lehet hozni a jogosultságot. De sajnos sok esetben ilyenkor már csak a terhességi gyermekágyi segély jogosultságát tudom kihozni vagy legrosszabb esetben azt sem. Milyen jó lett volna ha a megfelelő információval már a munkaviszony megszűnésekor tisztábban van a kismama. Hisz ebben az esetben ha időben lép minimális befektetéssel orvosolni lehetett volna a munkaviszony megszűnéséből eredő problémákat. Nézzük meg mit is jelent a passzív tgyás és gyed.
Passzív tgyás
Aki a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy a biztosítás megszűnése után passzív táppénzt kap és ennek a végét követően 28 napon belül szül, az jogosult terhességi gyermekágyi segélyre. Ha a kismamának a terhességi gyermekágyi segély (tgyás) folyósítása alatt szűnik meg a biztosítása, akkor szintén jogosult lesz terhességi gyermekágyi segélyre. A különbség abban van, hogy első esetben a kismama csak tgyás-ra lesz jogosult, míg utóbbi esetben gyed-re is. A passzív kifejezés azt jelenti, hogy a terhességi gyermekágyi segély folyósítása alatt a kismama nem rendelkezik biztosítással. A biztosítást megalapozó jogviszonyokat az 1997. évi LXXX. tv. 5 §-a tételesen felsorolja.
Passzív gyed
Ha a kismamának a biztosítása a terhességi gyermekágyi segély vagy a gyermekgondozási díj folyósítása alatt szűnik meg a baba 2 éves koráig jogosult lesz gyermekgondozási díjra. A passzív kifejezés itt is azt jelenti, hogy a gyermekgondozási díj folyósítása alatt a gyermekgondozási díjra jogosult nem rendelkezik biztosítással.
A passzív tgyás és gyed összeköti a biztosításokat, ami ennek köszönhetően folyamatos marad. Egészségügyi ellátáshoz jogosultságot biztosít. Nyugdíjhoz szolgálati időnek minősül. Következő szülés esetén a Tgyás jogosultságának megállapításánál a passzív tgyás és a passzív gyed beszámít az előzetes biztosításba, ezért lehetséges az, hogy tesó születése esetén a terhességi gyermekágyi segély jogosultságát rendbe lehet hozni.
Biztosítás megszűnése esetén célszerű még akkor rendbe hozni a biztosítást. Ilyenkor még minimális anyagi befektetéssel rendbe lehet hozni. Sok kellemetlenségtől és idegességtől kímélné meg magát a kismama ha előre gondolkodna.
Kedves Mónika,
félévesek voltak az ikreim, amikor megszűnt a cég, ahol dolgoztam, azóta passzív gyeden vagyok.
Most 2 évesek, még egy évig jár az ellátás. Kérdésem az, hogy passzív GYED-del is igénybe vehetem a GYED Extrát?
Válaszát előre is köszönöm,
Juli
Kedves Mónika!
Gyed alatt megszűnt a cég, ahonnan szülni mentem. Augusztusig kapom a gyedet. Ha most egyéni vállalkozó leszek, akkor gyed alatt nem kell járulékokat fizetnem magam után?
Várom válaszát:
Contabila
Kedves Mónika !
Ebben a hónapban 30napján jár le a passzív tgyás viszont ebben a hónap 3án szültem jár tgyás vagy a családin kívül valamilyen juttatás ?
Tisztelt Mónika!
1986.novemberében született meg a gyermekem. Szeptemberben megszűnt a munkaviszonyom, passzív GYES-en voltam. 1988 szeptemberétől újra dolgoztam. Beszámít e ez az időszak a korkedvezményes nyugdíjba?
Köszönöm a válaszát!