A várandósság nem betegség, de nagyon sok minden befolyásolja, befolyásolhatja, hogy keresőképtelen állományba vegyen a körzeti orvos. Ami miatt most olvashatsz a táppénzről az az, hogy a táppénz indulás kezdőnapja nemcsak a táppénz irányadó- és számítási időszakát befolyásolja, hanem a CSED számítási időszakát is. Ez azért fontos, mert a táppénz indulás napjával befolyásolhatod a CSED, illetve GYED összegét is.
Itt nem kell nagy különbségekre gondolni. Elég annyi, hogy a keresőképtelenség pénteken, vagy hétfőn indul, hónap utolsó napján, vagy a következő hónap első napján, vagy előbb kiveszed a szabadságodat, és utána mész csak táppénzre. Apró kis különbségek, mégis jelentősen hatnak nemcsak a táppénz összegére, de a CSED/GYED összegére is.
Májusi szülés, CSED igénylés esetén a CSED irányadó időszaka lezárul 2023. február 28 -án. Amennyiben a táppénz február 28-a után indult, akkor a CSED számítási időszakát 2023. február 28-tól visszafele fogják megállapítani attól függően, hogy hány naptári nap bérezett napot találnak a CSED irányadó időszakán belül. Több számítási szabály van, a 180 naptári napos számítás csak egy a sok közül. A példa alapján a CSED összegét az utolsó 180 naptári napi jövedelem alapján fogják megállapítani.
A példa alapján februárban kivetted az összes szabadságodat, és a táppénz a szabadságok kivételét követően indul március 7-től.
Ha viszont a táppénz 2023. február 28-a előtt indult, akkor a CSED számítási időszakát a táppénz indulást megelőző naptól visszafele állapják meg.
Tételezzük fel, hogy kaptál egy nagyobb bónuszt 2022. augusztusban, a bónusz összege legyen 900 000 Ft. A bruttó béred legyen 300 000 Ft.
Annak köszönhetően, hogy a tárgyévi szabadságot nem vetted ki a táppénz indulás előtt a CSED/GYED alapja 450 000 Ft-ra változott.
Mennyit is nyertél ezzel?
Vajon minden esetben a GYED folyósítás alatt is jelentkezik a nyereség? Sajnos nem ! Mivel a táppénz, CSED, illetve GYED különböző időpontban indul, így mind a három ellátásnak eltérő az irányadó időszaka attól függően, hogy mikor indult a munkaviszonyod, volt-e fizetésnélküli szabadság nem GYED/GYES folyósítás miatt, illetve mikor indul az adott ellátás igénylése. A számítási időszakot minden esetben az irányadó időszakon belül határozzák meg. A CSED/GYED egyik optimalizálási lehetősége arról szól, hogy az ellátások (táppénz, CSED, GYED) különböző irányadó időszakán belül a számítási időszakot szinkronba kell hozni.