Az alábbi kérdést kaptam:
Magyarországon főállásban dolgozom 2012. március 1-jétől, ahol fizetés nélküli szabadságon vagyok 2017. október 1-től jelenleg is, mert Ausztriában létesítettem munkaviszonyt 2017. október 1-től. Ezzel egyidejűleg társas vállalkozóként 2014. június 1-től tagi jogviszonyban dolgozom Magyarországon. Babát várok, a szülés várható 2018. december 15.
Milyen ellátásokra leszek jogosult?
Magyarországon csed-re, gyed-re csak a biztosítottak jogosultak, ráadásul nem elég a szülés, gyed igénylés napján biztosítottnak lenned, hanem a szülés időpontját megelőző két éven belül rendelkezni kell legalább 365 naptári nap biztosítási idővel. A szülés várható időpontja alapján a jogosultsági feltételeket 2016. december 15-től 2018. december 14 -ig vizsgálják. A hatályos jogszabályok alapján a megszűnt biztosítási időt figyelembe veszik a csed, gyed jogosultság vizsgálatánál, akkor is, ha a jelenlegi munkaviszonyban fizetés nélküli szabadságon vagy abban az esetben is, ha a megszűnt biztosítási jogviszony egy EU tagállamban volt. Nem derül ki a kérdésből, hogy az Ausztriában létesített munkaviszonyod megszűnik-e és ha igen mikor. Ha nem szűnik meg, akkor a munkaviszonyba, ahol jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagy nem tudják beszámítani az Eu tagállamban lévő munkaviszonyban realizált biztosítási időt, ebben az esetben nem leszel Magyarországon jogosult csed-re, gyed-re.
Amennyiben megszűnik az Eu tagállamban lévő biztosításod, akkor viszont figyelembe veszik a csed, gyed jogosultság vizsgálatánál és jogosult lehetsz csed-re, gyed-re.
Általános esetben, ha a főállásodban fizetés nélküli szabadságon vagy, akkor Ausztriában jött létre a biztosítási jogviszony.
De, mivel Magyarországon rendelkeztél egy tagi jogviszonnyal is, így egyidejűleg két tagállamban volt munkavégzésre irányuló jogviszonyod, két különböző munkáltató, vállalkozás számára, ami alapján nem is biztos, hogy Ausztriában biztosított voltál a munkaviszonyodra tekintettel. A koordinációs rendelet azt mondja ki, hogy ha két különböző tagállamban lévő munkáltató, vállalkozás számára történik a munkavégzés, akkor a lakóhely szerinti államban jön létre a biztosítás. Ez azt jelenti, hogy ebben az esetben a Eu munkaviszonyodra tekintettel nem voltál biztosított, így ezt az időszakot nem tudják figyelembe venni a munkaviszonyodban lévő fizetés nélküli szabadság időtartama alatt. Ebben az esetben a tagi jogviszonyból leszel jogosult csed-re, gyed-re, a munkaviszonyodban sajnos nem fogsz rendelkezni a csed, gyed jogosultsági feltételeivel.
Természetesen a biztosítási jogviszony fennállását több tényező is befolyásolja, amelyekkel kapcsolatban nem rendelkezem megfelelő adatokkal, de a megadott adatok alapján véleményen szerint a munkaviszonyodban nem leszel jogosult csed-re, gyed-re, a tagi jogviszonyból viszont igen.