Az új Mt hatályba lépése (2012. július 1.) előtt könnyű dolgunk volt. Tudtuk, hogy a törvényben foglaltakat be kell tartani, de a munkaszerződés és a kollektív szerződés számunkra kedvező szabályozást is tartalmazhat. Azaz rosszul nem járhatunk. De mi van most ? Most már nem elég azt tudnunk, hogy mi az ami kötelezően jár, de azt is tudnunk kell, hogy az új szabályok alapján mi az, ami csak a munkavállaló javára térhet el a törvényben foglaltaktól és mi az, ami a munkavállaló hátrányára is eltérhet.
Nézzük meg miről is van szó !
Az eddigi gyakorlatban a kollektív szerződés csak pozitív irányban térhetett el a törvényben foglalt rendelkezésektől. Az új Mt szakít ezzel a gyakorlattal és meghatározza azokat az irányelveket, amelyek a munkaviszonnyal kapcsolatosan irányadóak. A munkaviszony egyes elemeit illetően a kollektív szerződés korlátozás nélkül, azaz a munkavállaló hátrányára, illetve előnyére is eltérhet a törvény rendelkezéseitől. Meghatározott esetekben az új Mt a kollektív szerződésben csak a munkavállaló javára enged eltérést. Ide sorolható a munka díjazása, a munka és pihenőidőre vonatkozó rendelkezések. Végül vannak az Mt-nek olyan szabályai, amelyek kógens rendelkezések, azaz sem a felek megállapodása, sem a kollektív szerződés nem térhet el tőle.
A munkaviszonyra nem csak a kollektív szerződés, hanem az üzemi megállapodás is tartalmazhat rendelkezéseket. Azzal a kitétellel, hogy a munkaviszonyra vonatkozó szabályt tartalmazó üzemi megállapodást csak abban az esetben engedi meg, ha a munkáltatóra nem terjed ki kollektív szerződés hatálya, illetve kollektív szerződés kötésére jogosult szakszervezet nincs. Az üzemi megállapodásban tilos a munka díjazására vonatkozó szabályok kialakítása.
A munkaszerződés csak a munkavállaló javára térhet el az Mt rendelkezéseitől. Meghatározott esetekben az Mt kógens rendelkezéseket alkalmaz a munkaszerződésben foglaltakkal szemben is. Azaz megtiltja, hogy a felek eltérjenek a törvény szabályaitól. Erre akkor kerülhet sor, ha közérdek vagy a felek nyomós érdeke áll a szabályozás hátterében.
Tipp: A munkaviszony megkötése előtt érdemes tájékozódni arról, hogy van -e kollektív szerződés a munkáltatónál. Ha igen, akkor a munkaszerződés aláírása előtt érdemes elolvasni.