Horváthné R. Mónikának hívnak.
Végzettségemet tekintve gazdasági informatikus, személyügyi szervező, illetve társadalombiztosítási szaktanácsadó vagyok. Kismamák pénzbeli ellátásaira szakosodtam. 2005 óta tartok tanácsadást kismamáknak.
Várom kérdéseiteket. Fontos: amikor kérdést teszel fel, röviden és tömören a lényeget írd le. Pénzbeli ellátásnál lényeges információ a bruttó béred, a biztosítási jogviszony jellege (munkaviszony, részmunkaidős munkaviszony, megbízási jogviszony, társas vállalkozás, egyéni vállalkozás, munkanélküli járadék folyósítása), a biztosítási jogviszonyok időtartama, azaz az adott jogviszonyban mettől meddig dolgoztál. Táppénz, TGYÁS, GYED igénylésénél elsődlegesen az igénylést megelőző két éven belüli jogviszonyok adataira van szükség. Többes jogviszony esetén jogviszonyonként kell leírni az adatokat és bruttó béreket. Dolgozni a megadott adatokból tudok, felelősséget csak a megadott adatok alapján lévő válaszomra tudok vállalni. E fórum keretében általános tájékoztatást adok a hatályos jogszabályok alapján, illetve díjmentes helyzetelemzést kérhetsz (mire vagy jogosult). Részletes, mindenre kiterjedő elemzést (mire lehetsz jogosult) egyéni tanácsadás keretében tudok adni. Egyéni tanácsadásra lehetőség van személyesen, skype-on, illetve email-en.
Kedves Mónika!
Érdeklődnék az után, hogy amennyiben a 365 nap biztosítási ideje meg van valakinek, de a cég 6 hónapos próbaidő alatt kirúgja, lenne e lehetőség arra, hogy tgyás-ra és gyed-re jogosult legyen?
Köszönettel: Juhászné
Igen van. Több lehetőség közül lehet választani.
Jonapot Kívánok azal az ügyel szeretnék önhez fordulni hogy 2019.01.11 töl keztem. Meg a munka viszonyomat de miwel babát várok igy végleg táppénzre kelet mennem és miwel határozot ideig szol a szerzödésem igy 2019.07.31 ig kapom. A táppénzt de mivel voltak mubka helyem ahol. 2 munka közt volt. Meg szakitás és ha le jár a tápénzem. Kapok valami pénzbeni jutatást.
Kedves Mónika!
Az alábbi kérdésben kérném a segítségét.
Kisbabábat 2011. július 16-ra várom.
A tgyást megigényelném a szülést megelőző 28naptól. A lejárta után (december eleje) visszakellene mennem dolgozni kb 1-2 hétre. Lehetséges ez? vagy itt kötelező kivenni a felgyült szabadságot, mert az akadályoztatás megszünt?
Utána december végén igényleném a Gyedet.
2010.évi jövedmem bruttó 147.000,-ft/hó volt, és nem voltam sem BSZ-n, sem táppénzen.
Ha a gyedet 2012-ben és 2013-ban is meg kell szakítanom ugyanígy 1-2 hétre, akkor ott ugyanaz lesz az ellátás alapja, mint az erdeti igénylésnél?
várom válaszát
Tisztelettel:
Kedves Krisztina
Ahhoz, hogy optimális választ tudjak adni, tudnom kell, hogy miért szeretne a tgyás után szabadságot kivenni és utána igényelni a Gyed-et. A gyed összege egyébként végig annyi lesz, amennyit első alkalommal megállapítanak. A megadott adatok alapján a tgyás, gyed alapja a 2010. évi jövedelme lesz. Kivéve ha a gyed 2012-ben indul. Ebben az esetben a gyed alapja attól függ, hogy 2011-ben lesz -e szülés előtt legalább 180 naptári napi jövedelme. Ha lesz akkor a gyed alapja a 2011. évi jövedelme lesz (max. a mindenkori minimálbér kétszerese), ha 2011-ben nem lesz legalább 180 naptári napi jövedelme akkor a gyed alapja a 2010-ben elért jövedelme lesz szintén max. a minimál bér kétszerese.
kedves Mónika!
köszönöm válaszát
Azért kellene szünetet tartanom a Tgyás és a Gyed között, illetve megszakítanom a Gyedet, mert dolgoznom kellene visszamennem ezekre az időszakokra.
várom válaszát
Kedves Krisztina
A jogszabály (Mt) azt mondja ki, hogy az akadályoztatás megszűnése után 30 napon belül kell kiadni a szabadságot. Véleményem szerint nem lesz gond, ha egy-két hetet dolgozik a gyed igénylése előtt.
Kedves Mónika!
Segítségét szeretném kérni..
2006. január óta dolgozom egy cégnél.Bruttó fizetésem 88.000 ft volt.Kisfiam 2009.05.07.-én született,jelenleg vele vagyok itthon gyeden.Kistestvért is szeretnénk(még nincs útban).Sajnos azonban a céget felszámolják,ami valószínűleg egy hosszadalmasabb dolog lesz a tartozások miatt.Szeretnék tisztában lenni vele,hogy ebben a helyzetben milyen megoldások jöhetnek szóba,hogy anyagilag a legoptimálisabb legyen számunkra,és ne érjen váratlanul semmi.
Kérdéseim a következők..ha a 2.baba születése előtt mégis megszűnne a munkáltatóm,akkor milyen ellátásokra lennék jogosult?Milyen megoldás jöhet szóba,hogy ne veszítsem el a gyed,tgyás lehetőségét?Terhesség alatt,gyes mellett ellehet menni táppénzre?
Ha a gyes mellett szerzek új munkáltatót(heti 30 óra max.-ban),akkor ugyanúgy jogosult leszek a tgyásra,gyed-re is?
És ha a baba születése után szűnik meg a cég véglegesen(tgyás alatt),attól még kaphatok gyed-et?Ilyenkor ki intézi a papírokat a MÁK felé,ha már nincs munkáltatóm,hogy műkődik ez?
Ne haragudjon,de millió kérdés vetődik fel bennem,sajnos sok a”ha”,hisz szeretnék minden eshetőségre felkészülni,átlátni ezt a bonyolult helyzetet az ön segítségével.sajnos a mukahelyemen eddig sem álltak ilyen dolgokbana helyzet magaslatán,most meg aztán főleg nem tudok hova fordulni.
Ha szükségesnek tartja,más módon is szívesen veszem válaszát!
Köszönettel:
Cs.Andrea
Kedves Andrea
A kérdés terjedelme meghaladja a fórumon való válaszadást. De tanácsadás keretében részletesen tudom tájékoztatni minden kérdésével kapcsolatban. Budapesten legközelebb március 12 – én tartok tanácsadást.
A Következő kérdésben lenne az Ön segítségére szükségem:
2011. október 24.-re várom az első babámat.Munkaviszonyom határozott idejű, mely 2011. október 11.-én lejár.2009.01.15.-től folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem.
A határozott szerződésem lejárta miatt jogosult leszek tgyásra, illetve gyedre is?
Ha igen, hogyan kell ennek utánna járnom?
Segítségét előre is köszönöm!
Csipetke25
Igényelje a tgyás-t még a munkaviszony alatt (október 11-e előtt). Ebben az esetben passzív jogon jogosult lesz tgyás-ra és gyed-re is. Ha tesót is szeretne akkor javaslom tanácsadást igénybevételét. A passzív jogon folyósított ellátás mögött nincs biztosítás, így előfordulhat, hogy tesó esetén nem lesz jogosult tgyás-ra, gyed-re. De most még max. 10 000 Ft költséggel megalapozhatja azt, hogy a tesónál tgyás-ra, gyed-re jogosult legyen.
Bocsánat, szolgálati időt akartam írni, arra lennék kíváncsi, hogy abba mi tartozik bele.
Juhászné