2011. január 1 –jétől a gyes melletti munkavégzés lehetőségeit korlátozták. Most arról szeretnék írni, hogy mire kell vigyázni akkor ha a módosított jogszabály alapján a gyes-ben részesülő heti 30 órát meg nem haladó mértékben végezhet munkát. Első ránézésre ez nem is olyan rossz, mert a napi 6 órás munkaidő és a gyes összege megegyezhet akár a teljes munkaidős bérrel. Ráadásul milyen jó, hogy ezért kevesebbet kell dolgozni, többet lehet otthon lenni szemünk fényével. Érdekes módon nekem is hasonló alternatíva járt a fejemben, amikor azon gondolkoztam, hogy mi lenne a jó megoldás. Én ekkor arra jutottam, hogy milyen jó lenne, ha a gyed lejárta után (és ebben az esetben mindegy, hogy mikor lett megszüntetve a gyed, csak két éves korban, vagy előtte bármikor) csak négy órában lehetne dolgozni a gyermek 3-4 éves koráig és a másik 4 óra bérét az állam fizetné bértámogatás címén. Hasonló ez is, csak a munkabéren felüli részt gyes-nek hívjuk és összegben kevesebb. De ez csak egy kitekintés volt. Térjünk vissza arra, hogy a gyes melletti részmunkaidős munkavégzésnek milyen következményei lehetnek.
Megnézzük munkajogi és tb jogi szempontból.
A részmunkaidős munkavégzésnek feltétele a munkaszerződés módosítása. Munkaszerződést csak közös megegyezéssel lehet módosítani. Ez azt jelenti, hogy ha a munkáltató nem megy bele a részmunkaidős munkavégzésbe akkor a gyes-ben részesülő szülő nem tud munkát végezni. Ez alól a közszféra a kivétel, de erről egy későbbi pontban írok. Ebben az esetben két alternatíva van.
1.) Lemondunk a gyes-ről. Valamint továbbra is ragaszkodunk ahhoz, hogy munkát szeretnénk végezni. A munkáltatónak ebben az esetben kötelessége foglalkoztatni a szülőt. Azért írok szülőt, mert gyes-ben anyuka és apuka is részesülhet. Ez azért fontos, mert ha a munkáltató működésbeli okból (általában erre szoktak hivatkozni) nem tudja foglalkoztatni a szülőt állásidőre járó bért kell fizetnie legfeljebb a gyermek 3 éves koráig. Mégpedig azért, mert a munkatörvénykönyve és a munkaszerződés alapján foglalkoztatási kötelezettsége áll fenn, illetve szintén a Munkatörvénykönyve alapján felmondási védelemben részesül a szülő gyes folyósítás nélkül is a gyermek 3 éves koráig. Fontos, hogy azt a szülőt illeti meg a felmondási védelem aki utoljára részesült fizetésnélküli szabadságban. Teljes munkaidőben való munkavégzés esetén a gyes-t át lehet adni nyugdíjas nagyszülőnek. A szülő munkaidejének hossza nem befolyásolja a nagyszülő gyes jogosultságát.
2.) Maradunk gyes-en, mert nem akarjuk vagy szeretnénk a konfliktust a munkáltatóval felvállalni. Ebben az esetben titokban reménykedhetünk, hogy egy év múlva biztosan tudnak foglalkoztatni. Ilyen helyzetben javasolt más munkahelyek vagy az önállósodás, vállalkozás lehetőségeinek feltérképezése. Gyes mellett nagyszerű lehetőségek vannak a vállalkozói életforma kipróbálására. Hisz egyébként ez eszünkbe sem jutna ismerve azt a mondást, hogy biztosat bizonytalanért ne adj fel. Ebben azért én nem vagyok annyira biztos…
Halkan megsúgom, hogy ha a munkáltató hajlik arra, hogy részmunkaidőben foglalkoztasson, előtte célszerű a 8 órás bérrel kivenni a felhalmozott szabadságokat és csak utána módosítani a munkaszerződést. A munkaszerződést célszerű határozott időre kötni, azzal a feltétellel, hogy a határozott idő leteltével visszaáll a teljes munkaidő. Illetve és ez már a tb-hez tartozik, ha még szeretnél babát akkor tudnod kell, hogy ha a tesó születésekor a tgyás, gyed irányadó időszakába belesik a részmunkaidős bér, akkor nagy valószínűséggel az lesz a tesó tgyás, gyed alapja is. Azért csak nagy valószínűséggel, mert itt vannak különböző szabályok a pénzbeli ellátás megállapítására, de ezek ismertetése nem ide tartozik.
A közszférában dolgozók alanyi jogon jogosultak a 20 órás részmunkaidőre. Ez esetben nem a felek közös akaratán múlik a részmunkaidős foglalkoztatás, hanem a kérelmező egyoldalú döntése alapján jön létre a részmunkaidős foglalkoztatás. A kötelező részmunkaidős foglalkoztatásnak feltétele, hogy a kérelmező a kérelem benyújtásakor fizetésnélküli szabadságban részesüljön gyermeke 3. életéve betöltéséig. A részmunkaidő határozott időre szól a kérelemben foglalt időpontig, legfeljebb a gyermek 3. éves koráig.
Célszerű még beszélnünk a többes jogviszonyos egyéni és társas vállalkozókról. És pedig azért, mert járulékfizetés szempontjából nem mindegy. A heti 36 órával rendelkező vállalkozók az egyéni és társas vállalkozásban csak akkor kötelezettek járulékfizetésre ha jövedelemben, kivétben részesülnek. Ezért fontos tudni, hogy ha módosítják (csökkentik) a munkaidőt, akkor belép a vállalkozásban a kötelező járulékfizetés a minimálbér után, ha a vállalkozásban is személyesen közreműködsz. Ha a vállalkozásban nem „dolgozol”, és erről nyilatkozol a havi bevallásban, hogy továbbra is gyes miatt nem vagy kötelezett járulékfizetésre akkor továbbra is mentesülsz a járulékfizetés alól abban az esetben is ha a munkaviszonyodban részmunkaidőben dolgozol.