A kismamának többes jogviszonya volt. Két részmunkaidős munkaviszony. Munkaviszony I-ben megvolt a csed, gyed megállapításához szükséges biztosítási idő. Munkaviszony II-ben ki volt centizve. Szeptember 13-ra volt kiírva és szeptember 1-jén volt meg a szükséges 365 naptári nap biztosítás, hogy a Munkaviszony II-ből is jogosult legyen a kismama csed-re, gyed-re. Mit csináltak? Megszüntették munkaviszony II-t július 31 -én és augusztus 1-től Munkaviszony I-ben a részmunkaidőt teljes munkaidővé alakították. Ezt követően jött a csed igénylés augusztus végén, majd a döbbenet, hogy a csed alapja csak a fennálló munkaviszonyból és a részmunkaidős bérből lett megállapítva. A veszteség bruttó 2 065 000 Ft.
Mit rontottak el? Az első, hogy nem vették figyelembe, hogy a béremelés nem jelenti azt, hogy a magas bért figyelembe is veszik. Ahhoz, hogy a magasabb bért figyelembe vegyék a magasabb bérnek kell lennie a csed, gyed számítási időszakában. A csed számítási időszaka augusztusi csed igénylés esetén lejárt május 31 -én. Sajnos csak a részmunkaidős bér található ebben az időszakban. Gyed esetén pedig lesz 5 havi részmunkaidős bér és egy havi magas bér. Így a gyed összege is hatalmas veszteség lesz. Második, hogy nem voltak tisztában azzal, hogy többes jogviszony esetén hogyan vizsgálják a jogosultsági feltételeket.
Ha nem szüntették volna meg a Munkaviszony II-t és maradt volna továbbra is mind a két részmunkaidős munkaviszony és a csed-et nem augusztusban, hanem a szülés napjától kérték volna, akkor most a duplája lenne a csed, gyed összege.
Amikor összegeket írok, hogy ennyit nyert a kismama vagy ennyit veszített nem azért írom le, hogy magamat fényezzem vagy mert jól mutatnak a számok. Azért ÍROM LE, HOGY ÉBRESZTŐ! HOGY GONDOLKOZZ ELŐRE! Ha rossz tanácsot kapsz vagy nem vagy tisztában a lehetőségeiddel, akkor nem egy – két ezer forintot veszítesz vagy nyersz, hanem több ezer, több tízezer, több százezer vagy akár több millió forintot is. Ez pedig már nem mindegy.