Azt szeretném kérdezni, hogy 5 hónapja dolgozom egy munkahelyen, de fel akarok mondani, a szerződésem határozott idejű, de fix idő nincs beleírva, hanem az van leírva, hogy ..amíg a kismama( akinek a helyére jöttem) vissza nem jön – tehát ilyen esetben mennyi a felmondási időm, és ilyenkor kérhetek-e álláskeresési járadékot ?
Azt kell, hogy mondjam, hogy nem babra megy a játék, azaz nem vagy könnyű helyzetben. A kérdésed rávilágít arra, hogy sokkal jobban oda kell figyelnünk arra, hogy munkaviszony létesítésekor milyen szerződést is írunk alá. Nézzük meg, hogy miért?
A munkaviszony megszűnhet közös megegyezéssel, felmondással és azonnali hatályú felmondással. A munkaviszony megszüntetésére lehetőség van a próbaidő alatt is. Indoklás nélkül bármelyik fél azonnal megszüntetheti a munkaviszonyt. Mivel már öt hónapja dolgozol a cégnél, így a próbaidő alatti azonnali felmondásra már nincs lehetőséged.
Milyen lehetőséged van akkor a munkaviszony megszüntetésére határozott idejű munkaviszony esetén?
Ha nincs konfliktus, nézeteltérés, a főnök egy angyal, akkor gond egy száll se. Közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszony a megbeszélt nappal, akár aznap.
De mi van akkor, ha a főnököd nem egy földre szállt angyal és jól keresztbe akar neked tenni? Akkor bizony bajban vagy és jó mélyen a zsebedbe kell nyúlnod. A határozott idejű munkaviszonyt csak abban az esetben tudod megszüntetni, ha arra igen nyomós okod van. Például Budapestről Debrecenbe költöztél vagy a férjed Angliában kapott állást és az egész család költözik vagy felvételt nyertél az egyetemre nappali tagozaton. A jogszabály úgy fogalmaz, hogy olyan indoknak kell fennállnia, ami a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi vagy aránytalan sérelemmel jár. Amennyiben nincs nyomós indokod, akkor bizony ha a határozott idő lejárta előtt szünteted meg a munkaviszonyodat az jogellenesnek minősül. Ebben az esetben a munkáltató követelheti a határozott időből még hátralévő időre járó, de legfeljebb háromhavi távolléti díj összegét. Ezen felül kártérítésként a háromhavi távolléti díj összegét meghaladó kárát is kérheti. Még szerencse, hogy ez nem haladhatja meg a 12 havi távolléti díj összegét.
Abban ne reménykedj, hogy a munkáltató mondjon fel. Ő sem szeretne feleslegesen fizetni. A munkáltató felmondási joga is igen korlátozott. Csak abban az esetben szüntetheti meg felmondással a határozott idejű munkaviszonyt, ha felszámolás vagy csődeljárás alatt áll vagy elháríthatatlan külső ok miatt a foglalkoztatás lehetetlenné válik. Azonnali hatállyal felmondhat, de az neki is sokba kerül. Ki kell, hogy fizessen 12 havi távolléti díjnak megfelelő összeget vagy ha a határozott idejű munkaviszony lejártáig lévő idő ennél kevesebb, akkor a határozott idő lejártáig terjedő időtartamra lesz fizetési kötelezettsége.
Álláskeresési támogatásra, amennyiben a jogosultságod fennáll jogosult leszel a munkaviszony megszűnését követően. Három éven belül legalább 360 nap jogosultsági idővel kell rendelkezned.