A csecsemőgondozási díj jogosultságának két feltétele
van. Az egyik, hogy a baba születését megelőző két éven belül legalább 365 naptári napot bejelentve dolgozzál, aminek nem kell folyamatosnak lenni, illetve a szülés – csecsemőgondozási díj igénylésének – napján is fennálljon az adott jogviszony.

Többes jogviszony esetén, ha a jogosultsági feltételekkel rendelkezel, akkor minden jogviszonyból jogosult lehetsz csed-re. Ebben az esetben minden jogviszonyban be kell adni a csed igénybejelentőt és csatolni kell a szükséges dokumentumokat.
A csed jogosultság szabályaiban van egy olyan szabály, ami azt mondja ki, hogy ha a munkaviszonyod vagy bármely biztosítási jogviszonyod megszűnését követő 42 naptári napon belül szülsz, akkor még passzív jogon jogosult leszel csed-re. Sajnos gyed-re már nem.
Milyen esetekben fordulhat ez elő? Például határozott idejű szerződéssel rendelkezel és a határozott idejű szerződés alapján a munkaviszonyod megszűnik a szülés előtt. A felmondási védelem csak a határozatlan idejű szerződéssel dolgozó kismamákat védi.
És még mindig van itt valami. Ha Te olyan helyzetben vagy, hogy a korábban született baba csed, gyed folyósítása alatt szűnt meg a munkaviszonyod, akkor a tesó csed jogosultságnál figyelembe veszik a passzív jogon folyósított csed, gyed folyósítási idejét.
Ez azt jelenti, hogy ha a most születendő baba csed igénylésekor biztosított leszel, akkor a passzív jogon folyósított csed, gyed miatt jogosult lehetsz tesónál is csed-re. Ezért amennyiben a jogviszonyod a csed, illetve gyed folyósítás alatt szűnt meg, minden esetben érdemes megnézni, hogy a csed jogosultságot ki lehet-e hozni.