Az általányadózóknál bevezetett adómentes jövedelem kicsit felkavarja az állóvizet a családi járulék kedvezmény alapjának meghatározása szempontjából.
Mivel is kezdjük?
Talán azzal, hogy általános esetben a nem többes jogviszonyos általányadózó egyéni vállalkozó a személyi jövedelemadót, a szociális hozzájárulási adót, és a társadalombiztosítási járulékot a tényleges általányban megállapított jövedelem után fizeti meg, de a szociális hozzájárulási adó alapja nem lehet kevesebb, mint a minimálbér (garantált) 112,5 %-a, illetve a társadalombiztosítási járulék alap nem lehet kevesebb, mint a minimálbér (garantált).
Igen ám, de amíg az általányban megállapított jövedelem összege (ami általános esetben a bevétel 60 %-a) nem éri el az éves minimálbér 50 %-át, ami idén 1 200 000 Ft nem kell jövedelmet megállapítani az általányadózó által realizált bevételből. Mit jelent ez a társadalombiztosítási járulék alap meghatározása szempontjából? Mert úgye a családi járulékkedvezményt a társadalombiztosítási járulék összegéből lehet érvényesíteni.
A NAV 2258-as bevallás útmutatójában megadott tájékoztatás alapján a minimálbér a társadalombiztosítási járulék alapja az alábbi esetekben:
- Az általányban megállapított jövedelem adómentes
- Az általányban megállapított adóköteles jövedelem kisebb, mint a minimálbér
- Tárgy hónapban nincs jövedelem
Minket az 1-es pont érdekel, mert
Teljes cikk (előfizetéssel érhető el):
A teljes cikket az alábbi oldalon olvashatja el.
Hozzáférés a teljes Tudástárhoz:
Ha még nincs hozzáférése, amellyel olvashatja a teljes cikket, akkor ide kattintva tud előfizetni.