Tovább csökken a táppénz – veszélyeztetett terhességnél megszűnik a betegszabadság
Az utóbbi időben jelentősen változott a táppénz mértéke, maximális összege. A passzív táppénz folyósításának hossza is egyre jobban rövidült, míg el nem érte a jelenlegi 30 naptári napot. Azt gondolnánk, hogy ezt már nem lehet túl szárnyalni. Rekord sebességgel vezették be az új módosításokat. Jó lett volna statisztikát látni arról, hogy mi eredményezte a táppénz csökkentésének alapját. Most nézzük meg a módosításokat.
2011. április 30-a után induló keresőképtelenségek esetén a táppénz maximum összege a minimál bér 200 %-a, azaz a mindenkori minimál bér kétszeresével egyezik meg. Ez azt jelenti, hogy a bruttó táppénz összege nem lehet nagyobb 5 200 Ft/ naptári napnál, illetve br. 156 000 Ft/havi összegnél. Elméletileg a keresőképtelenségnek kell elindulnia április 30-a után ahhoz, hogy a táppénz maximális összegére már az új jogszabályok vonatkozzanak. Ettől függetlenül én nem kockáztatnék. A keresőképtelenség betegszabadsággal indul, amely évente 15 munkanap. Ha a betegszabadság utolsó napja április 30-ára esik, akkor a táppénz folyósítás már május 1 – től indul. Nem szeretnék annak a magas bruttó bérrel rendelkező kismamának a helyébe lenni aki a kézbe kapott – folyósított táppénznél szembesül azzal, hogy a gyakorlati eljárás az, hogy a táppénz folyósítás első napja az irányadó, így már az új módosítások vonatkoznak a táppénz összegének a megállapítására. Ennek kapcsán én azt javaslom, hogy biztos ami biztos a táppénz folyósítás legkésőbb induljon még el április 30-án.
S kik a szerencsések ebben a módosításban? Éveken keresztül több tízezret veszítettek azon alacsony bejelentett bérrel rendelkező kismamák, akik gyed, gyes folyósítás alatt lettek újra állapotosak és a gyed vagy gyes helyett az orvosuk keresőképtelen állományba vette őket. A keresőképtelenség ebben az esetben is betegszabadsággal indult. A betegszabadság bérezett napnak számít, így a betegszabadságra járó bért figyelembe vették a tesó tgyás, gyed összegének megállapításánál. Mivel a betegszabadságra csak 70 %-os bér járt és általában a betegszabadságon kívül más jövedelemmel nem rendelkeztek a kismamák, így jelentősen kevesebb tgyás-t és gyed-et kaptak a második babánál. A jogszabály módosításnak köszönhetően az alacsony bérrel rendelkező veszélyeztetett terhes kismamák keresőképtelensége rögtön táppénzzel fog indulni 2011. május 1-je után induló keresőképtelenségek esetén. Ez azt fogja eredményezni, hogy a tesó tgyás, gyed összegét a tényleges jövedelem alapján fogják megállapítani és nem a 70 %-os betegszabadságból. És mi a javaslat? Ellentétben a magas bérrel rendelkező kismamáktól itt arra kell figyelni, hogy a keresőképtelenség április 30-a után induljon.