Biztosított, biztosítási jogviszony: a táppénz, csed, gyed jogosultságának szempontjából biztosítottnak minősülnek a 2019. évi CXXII. törvény 6 §-ában felsorolt jogviszonyban dolgozó személyek. A biztosítási jogviszony leegyszerűsítve azt jelenti, hogy bejelentve dolgozol valahol.
A Csed, Gyed jogosultság alapvető feltétele a biztosítási jogviszony.
A biztosítási jogviszonyokat a 2019. évi CXXII. törvény 6 §- a sorolja fel.
Vannak olyan jogviszonyok, amelyek automatikusan megalapozzák a biztosítási jogviszonyt, mint például a munkaviszony, szja adózó egyéni vállalkozás. Vannak olyan jogviszonyok, amelyek un. feltételes biztosítási jogviszonyok. Ez azt jelenti, hogy csak akkor jön létre a biztosítás, ha a megfelelő feltételek fennállnak. Ilyen lehet a megbízási jogviszony vagy a kata adózású egyéni vállalkozás is, vagy akár a mezőgazdasági őstermelői jogviszony.
Egyidejűleg lehet, hogy egy jogviszonyban dolgozol, de az is lehet, hogy több jogviszonyban dolgozol.
Az, hogy egy adott jogviszonyban nincs járulék fizetési kötelezettséged, még nem jelenti azt, hogy nem vagy biztosított.
Mire gondolok ?
Lehet, hogy van egy 36 órás munkaviszonyod, és mellette egy tagi jogviszonyod, amiben személyesen dolgozol. A munkaviszonyban a heti 36 órás munkaidő miatt a tagi jogviszonyban nem kell havi szinten a kötelező járulék alap alapján járulékokat fizetned, nem kell havi szinten kötelezően jövedelmet elszámolnod. A jövedelem elszámolás minden esetben bevétel és döntés kérdése.
Annak ellenére, hogy a tagi jogviszonyban nem számolsz el havi szinten jövedelmet, illetve nincs havi szinten járulék fizetési kötelezettséged, mégis biztosítottnak minősülsz, így ellátásokra (táppénz, csed, gyed) szerezhetsz jogosultságot.
Az is lehet, hogy a részmunkaidős munkaviszonyod mellett megbízási jogviszonyban dolgozol. A megbízási jogviszony, ún. feltételes biztosítási jogviszony, így könnyen előfordulhat, hogy a megbízási jogviszonyban annak ellenére, hogy kapsz megbízási díjat nem leszel biztosított.