Átalányadózó egyéni vállalkozóként a táppénz jogosultságod attól függően alakul, alakult, hogy mennyi a folyamatos biztosításban töltött időd. Amennyiben egyéni vállalkozóként (függetlenül az adózási mód típusától: katás, szja, átalány) rendelkezel legalább 365 naptári nap folyamatos biztosításban töltött idővel, akkor a táppénz jogosultságod egy év.
Ha egy éven belül nem volt több, mint 30 naptári nap megszakításod, azaz az egyéni vállalkozásod nem szünetelt egy éven belül több, mint 30 naptári napig, vagy a megszűnt biztosítási jogviszony utolsó napja és az új biztosítási jogviszony kezdő napja között nem volt több, mint 30 naptári nap szünet, akkor a táppénz jogosultságod egy év.
Amennyiben az egyéni vállalkozásod egy éven belül szünetelt több, mint 30 naptári napig, akkor a táppénz jogosultságod annyi naptári nap, ahány naptári nap eltelik, eltelt a szünetelés utolsó napját követő naptól a táppénz indulást megelőző napig. Ha ez 4 hónap, akkor négy hónap a táppénz jogosultságod, ha ez 27 naptári nap, akkor 27 naptári nap a táppénz jogosultságod.
A táppénz mértéke 50 %, vagy 60 % lehet attól függően, hogy mennyi a folyamatos biztosításban töltött időd.
- Amennyiben a táppénz indulás előtt rendelkezel legalább két év folyamatos biztosításban töltött idővel, akkor a táppénz mértéke 60 % lesz.
- Amennyiben a táppénz indulás előtt nem rendelkezel legalább két év folyamatos biztosításban töltött idővel, akkor a táppénz mértéke 50 % lesz.
- Amennyiben a táppénz indulás előtt nem rendelkezel legalább 180 naptári nap folyamatos biztosításban töltött idővel, akkor a táppénz alapja maximum a sima minimálbér lehet, ami 2023-ban 232 000 Ft, a táppénz mértéke pedig 50 %, azaz idén a maximum bruttó táppénz 180 naptári napnál kevesebb folyamatos biztosítási idő esetén 116 000 Ft, amiből a nettó táppénz családi adókedvezmény nélkül 98 600 Ft.
A táppénz összege attól függően alakul, hogy hány naptári nap bérezett nappal rendelkezel, rendelkeztél a táppénz irányadó időszakán belül. A táppénz irányadó időszaka a jelenleg fennálló egyéni vállalkozásod kezdő napjának függvényében alakul.
- Amennyiben a jelenleg fennálló egyéni vállalkozásod kezdő napja (függetlenül az adózási módtól) fennállt 2022. január 1-jén, és nem szünetelt 2022. január 1-jét követően, akkor a táppénz irányadó időszak kezdő napja 2022. január 1-je.
- Amennyiben a jelenleg fennálló egyéni vállalkozásod 2022. január 1-jét követően szünetelt több, mint 30 naptári napig, akkor az egyéni vállalkozásod irányadó időszakának kezdő napja a szünetelés utolsó napját követő első nap lesz.
- Amennyiben a jelenleg fennálló egyéni vállalkozásod 2022. január 1-jét követően indult, akkor a táppénz irányadó időszak kezdő napja az egyéni vállalkozásod indulásának kezdő napja lesz.
A táppénz irányadó időszak utolsó napja a táppénz igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napja lesz. Pl. ha a táppénz februárban indult, akkor a táppénz irányadó időszak vége 2022. november 30. Amikor a táppénz összegét megállapították 2022. november 30-tól visszafele keresték a bérezett napokat egészen az irányadó időszak kezdő napjáig. Az irányadó időszak kezdő napja pedig attól függően alakult, hogy mikor indult az egyéni vállalkozásod, illetve folyamatos volt-e a biztosítási időd. Amennyiben a táppénz 2022. októberben indult, akkor a táppénz irányadó időszak utolsó napja 2022. július 31, azaz 2022. július 31-től visszafele keresték a bérezett napokat a táppénz összegének megállapításához. Októberi táppénz indulás esetén viszont a táppénz irányadó időszak kezdő napja visszanyúlhat akár 2021. január 1-ig is.
Átalányadózó egyéni vállalkozóként a táppénz összege attól függően alakult, hogy átlépted-e az adómentes határt, vagy sem. Ha nem lépted át az adómentes határt, akkor a táppénz alapja kizárólag a társadalombiztosítási járulék alap volt. A társadalombiztosítási járulék alap attól függően alakult, hogy a könyvelőd a sima minimálbért, vagy a garantált minimálbért vette számítási alapnak, amikor a kötelező járulék alapján történő járulék alapokat meghatározta.
Amennyiben a táppénz számítási időszakában volt 2022-ben hatályos és 2023-ban hatályos társadalombiztosítási járulék alap, akkor a két évben hatályos kötelező társadalombiztosítási járulék alap átlagából határozták meg a táppénz összegét.
Természetesen a táppénz összege a tényleges számítási időszak alapján alakult, de a számítási időszakban a hatályos társadalombiztosítási járulék alapot vették, veszik figyelembe amikor a táppénz összegét meghatározták, meghatározzák.
Példa: Az egyéni vállalkozásod több éve fennáll. A táppénz 2023. februárban indult. 2022. augusztus 31 -ig katás egyéni vállalkozó voltál. Átalányadózó egyéni vállalkozóként a könyvelő a garantált minimálbérrel számolt a kötelező járulék alap meghatározásánál. Nézzük meg hogy alakult a táppénz számítási időszaka, és összege. Mivel az egyéni vállalkozásod több éve fennállt, és nem szünetelt, így a táppénz irányadó időszaka táppénz indulást megelőző év január 1-je, azaz 2022. január 1-je. A táppénz irányadó időszak vége, a táppénz indulást megelőző harmadik hónap utolsó napja, azaz 2022. november 30. Az irányadó időszakon belül keresik a bérezett napokat. A bérezett napok számát minden esetben az irányadó időszak záró napjától visszafele határozzák meg. Mivel az irányadó időszakon belül több, mint 180 naptári napi jövedelmet (kata alapot és társadalombiztosítási járulék alapot) találtak, így a példa esetén a számítási időszak 2022. november 30-tól az utolsó 180 naptári nap, amiben volt katás alap, és volt átalányadózó társadalombiztosítási járulék alap.
Rendkívül fontos, hogy az irányadó időszak az mindig egy tágabb fogalom, és minden esetben az irányadó időszakon belül állapítják meg a számítási időszakot.
A számítási időszak lehet egybefüggő, és lehet nem egybefüggő. Abban az esetben, ha az irányadó időszakon belül találnak nem bérezett napokat, pl. korábbi táppénzt, CSED-et, GYED-et, GYES-t, akkor azokat átugorják, és kizárólag a bérezett napok alapján állapítják meg a számítási időszakot. Az előző példához képest annyi eltérés van, hogy 2022. február 1-től 2022. augusztus 31 -ig kizárólag GYES folyósítás történt, azaz nem volt munkavégzés az egyéni vállalkozásban.
Júniusi szülés várható időpont esetén a táppénz összegéről szóló információk tájékoztató jellegűek, mivel már nagy eséllyel táppénzen vagy. Amennyiben még nem indult táppénz, akkor a táppénz irányadó időszak záró napja a táppénz indulás kezdő napját megelőző harmadik hónap utolsó napjával fog zárulni. A táppénz összegét a bérezett napok függvényében a táppénz irányadó időszak záró napjától visszafele fogják meghatározni.
Nézzük meg hogy állapítják meg a CSED, GYED jogosultságot.
Csed jogosultsági feltételek
A csed jogosultság alapvető feltételei a biztosítási jogviszony fennállásához kötődik.
A biztosítás alapján járó csed-et csak abban az esetben állapítják meg, ha rendelkezel a jogosultsági feltételekkel.
A csed jogosultságnak két feltétele van. Az egyik az, hogy a pocaklakó születését megelőző két éven belül rendelkezned kell legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idővel, a másik pedig az, hogy a szülés, illetve csed igénylés napján is biztosítottnak kell lenned.
Ha a jogosultsági feltétel nincs rendben, akkor csak a bruttó 28 500 Ft-os alanyi jogon járó gyes-re leszel jogosult. Ezért az első lépés mindig a jogosultsági feltételek meghatározása.
A csed jogosultság meghatározásához a szülés várható időpontját megelőző két éves időtartamot kell meghatároznod. Amennyiben a szülés időpontja júniusban lesz, akkor 2021. június és 2023. június (a szülést megelőző nap) között vizsgálják, hogy rendelkezel-e legalább 365 naptári nap biztosításban töltött idővel. Konkrétabb példával (mivel nem lehet tudni, hogy mikor fog a kicsi megszületni, ezért Te helyettesítsd be a saját szülés várható időpontodat) a szülés időpontja legyen:
- június 7-e, ebben az esetben a CSED jogosultsági feltételt 2021. június 7-e és 2023. június 6-a között fogják vizsgálni.
- június 19-e, ebben az esetben a CSED jogosultsági feltételt 2021. június 19-e és 2023. június 18-a között fogják vizsgálni.
- június 30-a, ebben az esetben a CSED jogosultsági feltételt 2021. június 30-a és 2023. június 29-e között fogják vizsgálni.
A szünetelés alapvetően befolyásolhatja a csed jogosultsági feltételét, és a folyamatos biztosítási időt.
- Több mint 30 naptári nap szünetelés esetén megszűnik a folyamatos biztosítás idő az egyéni vállalkozásban. A folyamatos biztosítási idő a szünetelés utolsó napját követő nappal indul újra.
- Érdekes tb jog helyzet alakulhat ki, amikor a szünetelés alatt van új biztosítási jogviszony.
Figyelembe veszik a fennálló egyéni vállalkozásnál a megszűnt biztosítási jogviszonyt – betolják -.
Nem veszik figyelembe a megszűnt biztosítási jogviszonyt, mivel a szülés után szűnt meg. A fennálló egyéni vállalkozásban megszakad a folyamatos biztosításban töltött idő. Ez hatással van a táppénz folyósítás idejére, összegére, mértékére. Sőt az egyéni vállalkozásban a csed, gyed jogosultság is veszélybe kerülhet.
Csed jogosultság speciális szabályok
A táppénz, csed, gyed összegét minden esetben abból a biztosítási jogviszonyból fogják megállapítani, amely biztosítási jogviszony a táppénz, csed, gyed igénylés napján fennáll. Ez azt jelenti, hogy a megszűnt munkaviszonyban, vagy más biztosítási jogviszonyban lévő jövedelmet nem veszik figyelembe, amikor a táppénz, csed, gyed összegét megállapítják. A táppénz, csed, gyed összegét kizárólag a jelenlegi egyéni vállalkozásból fogják megállapítani, amennyiben a jelenlegi egyéni vállalkozásod fog fennállni a táppénz, csed, gyed igénylés napján.
Vannak speciális szabályok a csed, gyed jogosultsága, összege szempontjából.
Ha az egyéni vállalkozásod a szülés előtt 42 naptári napon belül szűnik meg, akkor még lehetőséged van passzív jogon csed-et igényelni, annak ellenére, hogy a csed igénylés napján már nem áll fenn az egyéni vállalkozásod. Ebben az esetben gyed-re már nem lennél jogosult.
Amennyiben az egyéni vállalkozásodat a könyvelő vagy Te leszünetelteted a CSED igénylés előtt, akkor nem leszel jogosult CSED-re.
Most nézzük meg, hogy alakul a CSED összege, és befolyásolható-e a CSED összege, amennyiben marad a jelenlegi átalányadózó egyéni vállalkozásod.
Júniusi szülés/CSED igénylés esetén a CSED irányadó időszaka lezárul 2023. március 31 -én. Ez azt jelenti, hogy a március 31-ét követő időszakban elszámolt jövedelmet már nem veszik figyelembe amikor a CSED összegét befolyásolják. A CSED számítási időszaka attól függően alakul, hogy igényeltél-e táppénzt, és ha igen, akkor mikor.
Példa: Tételezzük fel, hogy a táppénz február 28-án indult és 2022. augusztus 31 -ig katás egyéni vállalkozó voltál. Átalányadózó egyéni vállalkozóként a társadalombiztosítási járulék alap a garantált minimálbér volt. A CSED irányadó időszaka 2022. január 1-től 2023. március 31 -ig tartott. Ebben az időszakban keresik a bérezett napokat. Mivel a táppénz a CSED irányadó időszak utolsó napja előtti indult, így a számítási időszakot a táppénz indulást megelőző naptól (a példa alapján 2023. február 27-től) visszafele határozzák meg.
Remélem az ábrából látható, hogy ha a táppénz lényegesen korábban indult, akkor a CSED számítási időszakába a katás jövedelem is beleesik. Minél több a katás jövedelem a CSED számítási időszakán belül, annál kisebb lesz a CSED összege.
Amennyiben nem mentél táppénzre, vagy a táppénz 2023. március 31-e után indult, akkor a CSED számítási időszakát 2023. március 31-től visszafele határozzák meg a bérezett napok, és a folyamatos biztosítási idő függvényében. A példában legyen szintén katás egyéni vállalkozás 2022. augusztus 31 -ig, de szüneteljen az egyéni vállalkozás 2022. augusztus 1-től 2022. november 30 -ig. A szünetelés következtében a CSED irányadó időszak kezdő napja 2022. december 1-je, a CSED irányadó időszak záró napja júniusi CSED igénylés esetén 2023. március 31. Táppénz igénylés nem történt a példa alapján.
Amennyiben március 31-e után olvasod ezt a bejegyzést akkor az egyéni vállalkozásban a CSED összegét már nem tudod befolyásolni. Vajon a GYED összegére még lehetsz hatással átalányadózó egyéni vállalkozóként, ha kizárólag a jelenleg fennálló átalányadózó egyéni vállalkozásból fogsz GYED-et igényelni?
Sajnos a GYED összegét minimálisan tudod átalányadózó egyéni vállalkozóként befolyásolni, annak ellenére, hogy a GYED számítási időszaka az utolsó bérezett naptól visszafele indul. Ennek oka, hogy átalányadózó egyéni vállalkozóként az adómentes jövedelemig kizárólag a minimálbér, vagy a garantált minimálbér jön be társadalombiztosítási járulék alapnak. Ha esetleg olyan magas a havi bevételed, hogy már kimerítetted az adómentes jövedelem részt, akkor van arra esély, hogy a GYED számítási időszakában magasabb jövedelem legyen, mint a minimálbér, de a tapasztalat az, hogy nem ez jellemző. Amennyiben Te mégis kimerítetted az adómentes jövedelem részt, akkor a társadalombiztosítási járulék alap meghatározásánál azt fogják megnézni, hogy a bevételből megállapított jövedelem kisebb, vagy nagyobb lesz-e mint 296 400 Ft. Ha a bevételből megállapított jövedelem kisebb lesz, mint 296 400 Ft, akkor a társadalombiztosítási járulék alap, így a GYED alap is 296 400 Ft lesz. Amennyiben a bevételből megállapított jövedelem nagyobb lesz, mint 296 400 Ft, akkor a tényleges jövedelem jön be társadalombiztosítási járulék alapnak, illetve GYED alapnak. Sajnos a negyedéves bevallás azt is eredményezheti, hogy negyedéves bontásban mégsem lesz magasabb a havi jövedelem átlaga, és marad a sima, vagy garantált minimálbér GYED alapnak.
Összefoglalva a CSED, illetve GYED összegét a számítási időszakban található társadalombiztosítási járulék alapból fogják megállapítani. A társadalombiztosítási járulék alap vagy a sima minimálbér, vagy a garantált minimálbér, ha a jövedelmed nem haladja meg az adómentes jövedelem részt, vagy meghaladja, de a negyedéves átlagjövedelem kisebb, mint a társadalombiztosítási járulék alap.
Sajnos a pontos CSED, GYED összegét a számítási időszak meghatározását követően lehet megadni. A számítási időszak mindenkinél egyedi attól függően, hogy hány naptári nap bérezett napot találnak a CSED, illetve GYED irányadó időszakán belül. Az irányadó időszakot befolyásolja az egyéni vállalkozás indulásának kezdő napja, a folyamatos biztosítás alakulása és a táppénz, CSED, GYED indulásának kezdő napja. Csak hab a tortán, hogy mind a három ellátás (táppénz, CSED, GYED) különböző időpontban indul, így mind a három ellátásnak különböző lesz az irányadó időszaka.
Van-e arra lehetőséged, hogy magasabb legyen a CSED, GYED alapja, mint ami jelenleg jár.
Igen, van, de sajnos minden kismama esetében annyira egyedi a személyes tb jogi helyzet, hogy nem lehet a személyes adatok ismerete nélkül pontos adatokat megadni.