Zárószavazásra vár a T/11107. számú törvényjavaslat az „Egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosításáról. Meg akartam várni, amíg elfogadásra kerül, de mivel egyes rendelkezései már július 1-jétől várhatóan hatályba lépnek, így úgy gondoltam érdemes írni a várható változásokról.
A törvénytervezet szerint két lépcsőben valósulna meg a módosítások hatályba lépése. 2013. július 1-jétől a táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj összegét az utolsó biztosítási jogviszonyban elért jövedelem alapján állapítanák meg. Ez a módosítás azon jogviszony váltókat érintheti hátrányosan, akiknek megszakad a folyamatos biztosítási ideje. Ugyanis a törvénytervezet alapján, annak az igénylőnek, akinek nincs 180 naptári nap folyamatos biztosítása a táppénz, illetve gyed igénylését megelőzően a táppénz, gyed alapja a minimál bér lesz.
A második lépcső a táppénz, tgyás, gyed irányadó, illetve számítási időszakának módosítása lesz, ami 2015. január 1-jétől lépne hatályba. Erről a törvénytervezet elfogadása után írok bővebben.
A várhatóan július 1-jétől hatályba lépő változással azért érdemes foglalkozni, mert az átmeneti rendelkezés alapján, akik 2014. április 26-a előtt szülnek, a jelenlegi és az új szabályok alapján is meg kell állapítani az ellátások összegét. A tgyás, gyed alapja a kedvezőbb összeg lesz. Érdemes figyelni arra, hogy azon kismamák, akik július után lesznek várandósak, már csak az új szabály vonatkozik, mivel a várható szülési időpont (kivéve ha probléma merül fel) már április 26-a utánra esik.
Kedves Mónika !
Remélem nem. Az előző munkahelyem végelszámolás alatt áll, és egy másik céghez átvettek.
Üdv:Mariann
Jogutódlás esetén nincs probléma, de akkor nem szűnt volna meg a régi munkaviszony, csak a munkáltató személye változott volna. Ha új munkahely van, akkor lehet belőle gond. Nem lett volna szabad ilyen korán táppénzre menni.
Kedves Mónika !
Érdeklődni szeretnék, hogy rám hogyan vonatkozik az új jogszabály. Folyamatosan van munkaviszonyom 2005.óta. Az utolsó munkahelyváltásom most történt 2009.02.01-2013.06.10 . az új munkahelyem 2013.06.11-tól van. Veszélyeztettet terhesként az orvos kiírt Tp-re 2013.07.17-től . Az új munkahelyemen a bérem bruttó 200.000 Ft. 2013.10 Hó első hetére vagyok kiírva.Az előző munkahelyem 2013.04 -től szintén ezt a bért kaptam.
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Mariann !
Az utolsó munkaviszonyban lévő bér, maximum a minimál bér kétszerese lehet a tgyás, gyed alapja. De a nagyobb probléma az, hogy a munkaviszony rövidsége miatt számíthat ellenőrzésre. Én más biztosítást létesítenék, nehogy töröljék a jogviszonyt és ne kapjon csak gyes-t.
Kedves Mónika!
Olyan kérdéssel fordulnék önhöz van egy lányom augusztus 29.-én tölti az egy évet és szeretnénk második babát.Terv szerint úgy szeretnénk mire a lányom betölti a 2 évet meglegyen a második baba mivel sajnos gyesből nem lehet megélni meg szeretnénk mindenféleképpen másodikat.Így gyed alatt szülnék ha minden összejönne!Tudnék tenni valamit az érdekében hogy ne legyen kevesebb tgyás gyed-em vagy semmit mert tudomásom szerint a szerződésben álló fizetést néznék?!Illetve el kellene a második terhességem alatt menni táppénzre vagy inkább gyes alatt szüljek?!Nekem a tgyás kevesebb volt mint most a gyed ilyen létezik?Nagyon tanácstalan vagyok!Határozatlan szerződésem van de nem akarnék visszamenni dolgozni!Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Gabriella !
Szerződés szerinti bér ismerete nélkül nem lehet a kérdésére válaszolni.
Elnézést de lemaradt!Nagyon sokáig havonta hosszabították majd levéglegesítettek és az utolsó papíron 535ft/óra van megadva ez volt 2012.04. utána én táppénzre mentem!Most jelenleg 67.000 valahányszáz ft gyedet kapok.tgyás-t viszont kb 8.000ft-tal kevesebbet kaptam, lehet hogy mivel táppénzen voltam?
Kedves Gabriella !
Igen, lehet lényegesen magasabb tgyás-t, gyed-et kihozni. Minimum br. 40 000 Ft-tal többet havonta, maximum br. 100 000 Ft-tal többet havonata. A lehetőségeket tanácsadás keretében tudom részletesen elmondani.
Kedves Mónika!
Nekem mondtak egy két kiskaput de nem mondanék fel a munkahelyemen azért hogy 2 évig magas tgyást és gyedet kapjak mert utána hova mennék dolgozni ha ez mind lejár?!Én arra írtam hogy nem akarok visszamenni dolgozni hogy kis korkülönbség legyen 2 gyermek között és csak utána mennék vissza dolgozni.Ha ön nem erre gondolt és még mindig fenn áll az a lehetőség hogy lehet így is min.40.000 max.100.000ft-tal több havonta akkor megbeszélem a párommal és felvenném önnel a kapcsolatot de ha nem lehetséges munkahelyi felmondás nélkül ennyivel többet kapni akkor sajnos így nem érdekel.
Kedves Gabriella !
Jogviszony váltás nélkül is megoldható.
Üdvözlöm!
Arra szeretnék választ kapni, hogy 2013.01.07-től alanyi jogon táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesként a második babánkkal. Várhatóan 2013. augusztus 7.-én lesz a szülés időpontja. Mennyi tgyást fogok kapni ha az alapbérem 185.288-Ft? Táppénz előtt gyesen voltam 1 hónapot, előtte pedig gyeden.
Változott az egyszeri anyasági segély összege a második gyermek után?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Krisztina !
A br. tgyás összege 129 702 Ft lesz, amiből csak a 16 %-os szja lesz. A nettó tgyás attól függ, hogy a családi adókedvezményt ki veszi igénybe. Ha mind a két gyermek után Ön veszi igénybe, akkor a nettó tgyás pár száz forint különbséggel meg fog egyezni a br. tgyás-sal. Ha az egyik gyermek után Ön veszi igénybe, a másik gyermek után pedig az apa, akkor a nettó tgyás 118 950 Ft lesz. Ha mind a két gyermek után az apa veszi igénybe, akkor a nettó tgyás 108 950 Ft lesz. A br. gyed összege megegyezik a br. tgyás összegével. A nettó gyed a nyugdíjjárulék (10%) összegével lesz kevesebb, mint a nettó tgyás.
Az anyasági támogatás összege nem változott.
Kedves Mónika,
2012.10.30-án született az első gyerekem, jelenleg GYED-en vagyok vele. 2009-től folyamatos munkaviszonyom van. Gondolkodunk a második gyereken, viszont nem szeretném, ha elesnék a plafon nélküli tgyástól, mivel az lényegesen magasabb, mint a minimálbér kétszeresének 70%-a… A kérdésem az, hogy ha nem mennék vissza dolgozni, akkor erre számíthatok-e vagy minimum mennyi időre kell visszamennem, hogy jogosult legyek.
Köszönöm.
Éva
Kedves Éva !
Ahhoz, hogy a magas bére legyen a tgyás alapja a következő szülés előtt legalább 180 naptári napi bérezett nappal kell rendelkeznie (munkanapra, szabadságra, ünnepnapra, betegszabadságra kapott bér). 180 naptári napi jövedelem alatt maximum a mindenkori minimál bér kétszerese lehet a tgyás alapja.